Det sidste kapitel i udstillingen Vejen 2022 er skrevet, og heldigvis var det en spændende slutning.
De dygtige og flotte hunde stod for spændingen i tæt samarbejde med ejere og dommerne. Men Store Rings sjoveste højdepunkt kom da en vaskeægte baneløber spurtede ind i ringen til stor morskab for næsten alle ved Store Ring.
Baneløberen var en ikke ret gammel dreng, der havde en fest med al opmærksomheden i ringen. Det var dog ikke helt så sjovt for drengens mor som for alle andre. Men det var en fantastisk lille afbrydelse, som brød al spændingen og intensiteten.
Spænding og intensitet var der til gengæld masser af i Bis-finalen. Hverken vinderen fra fredag eller lørdag var at finde i finalen, og derfor skulle der findes en helt ny vinder.
De ti deltagere var
Vinderen blev beaglen Gold Line's Twisting Non-Stop, som blev handlet af Lisa Hughes.
- Jeg handler ham for en veninde, da hun er dårligt gående. Men jeg er fantastisk stolt. Han er allerede dansk champion, men har ikke vundet BIS før, så det er helt fantastisk, fortæller Lisa Hughes, inden hun ringer op til ejer Annette Pedersen med den gode nyhed.
Tak for denne gang. Og tillykke til alle deltagende hunde.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Magasinet HUNDEN skulle gerne være nået ud i postkasserne nu. Er du ikke medlem af DKK, kan du her få en lille smagsprøve på, hvad magasinet indeholder
Er din hund bange for tordenvejr? Så er her en guide, som du kan bruge for at hjælpe den
I dag og i morgen rammer HUNDEN postkasserne hos de mange DKK medlemmer. Her er, hvad du kan glæde dig til at læse om
Den treårige basenji Kai har opnået en imponerende andenplads i Dansk Kennel Klubs konkurrence om Årets Hund – og har samtidig en særlig plads i sin families hjerte.
Dansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen ogsåDansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen også
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.