Det sidste kapitel i udstillingen Vejen 2022 er skrevet, og heldigvis var det en spændende slutning.
De dygtige og flotte hunde stod for spændingen i tæt samarbejde med ejere og dommerne. Men Store Rings sjoveste højdepunkt kom da en vaskeægte baneløber spurtede ind i ringen til stor morskab for næsten alle ved Store Ring.
Baneløberen var en ikke ret gammel dreng, der havde en fest med al opmærksomheden i ringen. Det var dog ikke helt så sjovt for drengens mor som for alle andre. Men det var en fantastisk lille afbrydelse, som brød al spændingen og intensiteten.
Spænding og intensitet var der til gengæld masser af i Bis-finalen. Hverken vinderen fra fredag eller lørdag var at finde i finalen, og derfor skulle der findes en helt ny vinder.
De ti deltagere var
Vinderen blev beaglen Gold Line's Twisting Non-Stop, som blev handlet af Lisa Hughes.
- Jeg handler ham for en veninde, da hun er dårligt gående. Men jeg er fantastisk stolt. Han er allerede dansk champion, men har ikke vundet BIS før, så det er helt fantastisk, fortæller Lisa Hughes, inden hun ringer op til ejer Annette Pedersen med den gode nyhed.
Tak for denne gang. Og tillykke til alle deltagende hunde.
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Så er der flere dejlige stemningsbilleder fra DKK's internationale udstilling på Bornholm.
Vær med når Dansk Kennel Klub i den kommende weekend den 10.-11. februar slår dørene op for årets første hundeudstilling. Udstillingen finder sted i Messe C i Fredericia og med knap 3.000 hunde tilmeldt over de to dage bliver det en kæmpe hundefest, hvor du er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed.
I denne weekend den 9.-10. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka for alle hundeelskere og hundeinteresserede.
Mens vi andre har nydt solens varme stråler har D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie fået ny hund
Endnu en spændende juniorhandlerkonkurrence
Vi ved jo godt, at alle er vindere, men altså der blev fundet nogle vindere i Store Ring i dag, og dem kan du se lige her
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025