Årets Avlshund blev vundet af Annette Pedersen for tredje gang

10-11-2017 14:30, af Marie Helene Rigård Rohleder

Det var en sikker sejr for Annette Pedersen fra kennel Gold Line, som vandt Årets Avlshund med beaglen Gold Line's Global Dark Horse. Og så er det tredje gang i karrieren, at den erfarne udstiller vinder Årets Avlshund 

Copyright Ridehesten.com

Allerede tilbage til DKK's internationale udstilling på Bornholm i august stod det klart for Annette Pedersen fra kennel Gold Line, at hendes eget opdræt, den 9-årige hanhund Gold Line's Global Dark Horse, i daglig tale Thomas, ville vinde Årets Avlshund 2017.

De vandt med 30 point, hvor andenpladsen med 17 point gik til grand danois The King and I Prince Arthur ejet af Maibritt Larsen og Belinda Nielsen. Tredjepladsen tilfaldt shih tzu Whispering Love's Mr Sexy Face ejet af Maria Højlund Jørgensen med 10 point.  Se resultatet her

- På Bornholm havde hvalpekøberne regnet lidt på det, og der stod det klart, at vi ikke kunne nås. Jeg får et lille kick, hver gang at jeg vinder. Det er rigtig hyggeligt og dejligt at dele oplevelsen sammen med dine hvalpekøbere, siger Annette Pedersen. 

Far og søn som Årets Avlshund 
Annette Pedersens har avlet beagles siden 1980, og det er tredje gang, at hun vinder Årets Avlshund. Nøglen til succes i udstillingsringen er gået i arv i familien beagle. For Thomas' far CH Starbuck Torbay About Face, i daglig tale Poul, blev Årets Avlshund i 2009. Derudover har Annette Pedersen vundet Årets Opdrætter to gange. 

- En beagle er fræk som en slagterhund, men det er også en rigtig kærlig og sjov hund. Thomas er min 'sengehund', og vi sover ved siden af hinanden hver nat, siger Annette Pedersen. 

Det sociale og samværet med de andre udstillingsentusiaster betyder også rigtig meget for Annette Pedersen, som været til næsten samtlige af DKK's udstillinger de sidste mange år. 

- En god placering til en udstilling er en bekræftelse på, at det, som du avler, er godt nok set med udstillingsøjne. De andre hvalpekøbere, som har været med i gruppen med Thomas, er også glade for at udstille, og der er altid sjov og ballade i gaden, når vi er sammen, afslutter en glad Annette Pedersen.  

Info

Årets avlshund
På DKK’s internationale udstillinger afvikles hvert kalenderår en konkurrence om titlen "Årets avlshund".
Konkurrencen afgøres ved hjælp af et pointsystem, hvor avlshundene får følgende points i
forhold til de fire placeringer:
Nr. 1 = 5 points - Nr. 2 = 3 points
Nr. 3 = 2 points - Nr. 4 = 1 point
Pointene tælles sammen for alle årets udstillinger, og den avlshund, der har opnået størst pointtal,
bliver "Årets avlshund".
Står to eller flere avlshunde lige i konkurrencen, vinder den hund, der har opnået flest af de bedste
placeringer. Står avlshundene herefter stadig lige, vinder den hund, der har opnået sine bedste
resultater på udstillinger med det største antal tilmeldte hunde.

Kilde: Dansk Kennel Klub

Læs også

Verdens gladeste nummer to

14-11-2021 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er Årets Avlsklasse afgjort, og det blev Surtsey's E-Eydis, islandsk fårehund, der løb med sejren et point foran Javika's Neymar JR Stump Boblop, dansk/svensk gårdhund, og vi skal nok skrive meget mere om Årets Avlshund, men her kommer lidt om nummer to

Fredagsquiz: Hvad ved du om porcelaine

16-11-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Årets avlshund var en porcelaine, men da den er relativt ny i Danmark, er den stadig ukendt. Nu kan du slå dig løs i en quiz om racen

Michael Allerup Nielsen: Brug samaritterne

14-11-2021 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstiller og opdrætter Michael Allerup Nielsen kom fredag til skade ved hundeudstillingen i Herning. Alligevel ventede han til lørdag med at opsøge samaritterne

Årets opdrætter 2017 er Bitta Wöhliche

13-11-2017 08:37, af Marie Helene Rigård Rohleder

Flere års hårdt arbejde gav en velfortjent belønning da Bitta Wöhliche fra kennel Leading Angels vandt den prestigefyldte titel som årets opdrætter 2017 

Omega 3 Aid til hunde

02-11-2012 13:18, af Tine Luther
Mød EQUIDAN VETLINE på DKK’s udstilling i Herning og hør mere om Omega 3 Aid.

Prisregn over Herning

12-11-2021 16:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En opdrætterpris og fem hæderstegn i guld er netop blevet uddelt i Store Ring i Herning

Fotostudiet er åbent

11-11-2023 13:23, af Anne Cecilie Sohl

Traditionen tro møder HUNDEN op med fotostudiet ved Winter Wonder Show i Herning, for at fotografere årets racevindere. Studiet finder du i Hal E og kom gerne i god tid! 

Live streaming fra Herning

31-10-2013 11:15, af Tine Luther
Skal du ikke til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning? Du kan alligevel følge med i slagets gang!

Corona i Herning: Bliv testet

20-11-2021 19:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?