En veteran-hund trækker sig tilbage

06-11-2016 14:04, af Kasper Larsson
I dag i Herning blev den mest prøvede hund i dansk rally-historie pensioneret
Copyright Ridehesten.com
Paul og Megan efter deres sidste officielle rallyprøve. Heldigvis har de to fundet disciplinen Nose Work, der bliver ekvipagens nye projekt. (Foto: Wiegaarden/Kasper Larsson)

Der findes hunde, der har været med i spillet en ”menneskealder”. Veteraner, der hele deres liv har givet alt for deres mennesker, ved enten at være utroligt lydig, se brandgodt ud eller have en næse, der siger spar to. Men få kan måle sig med Megan, en springer spaniel på 13 år, der har deltaget i rally helt fra begyndelsen. Megan og de mange prøver Alderen taget i betragtning, er Megan en frisk men erfaren dame. Hun kigger stadig på Paul med samme entusiasme, som hun altid har gjort, som om hun spørger ”hvornår skal vi i ringen igen?”. Men alderen er efterhånden begyndt at sætte sine spor hos Megan. Hørelsen er ikke hvad den har været, og hofterne er begyndt at drille en lille smule – dog ikke noget en kiropraktor ikke kunne fikse med et snuptag. Ikke desto mindre har Paul Lysholdt valgt at pensionere sin gamle hvalp, for det er bedre at slutte på toppen. – Det er godt nok lidt vemodigt, at Megan skal pensioneres, siger Paul med et bedrøvet men anerkendende blik, imens Megan som altid har fuldt fokus på ham. – Hun har været til 161 officielle prøver og været til DM seks gange! Så vidt jeg ved, er hun derfor den mest prøvede rally-hund i Danmark. Ingen slutning uden begyndelse Skønt rallyprøverne i Herning blev de sidste for den garvede hund, så er det bestemt ikke slut for Megan og Paul, der har valgt at kaste sig over en ny disciplin – nemlig det mere skånsomme Nose Work; en disciplin, hvor hunde skal finde og markere på forskellige dufte, placeret i et område. – Det elsker hun, og hun er meget dygtig til det, lyder det begejstret fra Paul Lysholdt. Der er stadig meget krudt i gamle Megan, der bestemt ikke har tænkt sig at have en kedelig pension.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse