En veteran-hund trækker sig tilbage

06-11-2016 14:04, af Kasper Larsson
I dag i Herning blev den mest prøvede hund i dansk rally-historie pensioneret
Copyright Ridehesten.com
Paul og Megan efter deres sidste officielle rallyprøve. Heldigvis har de to fundet disciplinen Nose Work, der bliver ekvipagens nye projekt. (Foto: Wiegaarden/Kasper Larsson)

Der findes hunde, der har været med i spillet en ”menneskealder”. Veteraner, der hele deres liv har givet alt for deres mennesker, ved enten at være utroligt lydig, se brandgodt ud eller have en næse, der siger spar to. Men få kan måle sig med Megan, en springer spaniel på 13 år, der har deltaget i rally helt fra begyndelsen. Megan og de mange prøver Alderen taget i betragtning, er Megan en frisk men erfaren dame. Hun kigger stadig på Paul med samme entusiasme, som hun altid har gjort, som om hun spørger ”hvornår skal vi i ringen igen?”. Men alderen er efterhånden begyndt at sætte sine spor hos Megan. Hørelsen er ikke hvad den har været, og hofterne er begyndt at drille en lille smule – dog ikke noget en kiropraktor ikke kunne fikse med et snuptag. Ikke desto mindre har Paul Lysholdt valgt at pensionere sin gamle hvalp, for det er bedre at slutte på toppen. – Det er godt nok lidt vemodigt, at Megan skal pensioneres, siger Paul med et bedrøvet men anerkendende blik, imens Megan som altid har fuldt fokus på ham. – Hun har været til 161 officielle prøver og været til DM seks gange! Så vidt jeg ved, er hun derfor den mest prøvede rally-hund i Danmark. Ingen slutning uden begyndelse Skønt rallyprøverne i Herning blev de sidste for den garvede hund, så er det bestemt ikke slut for Megan og Paul, der har valgt at kaste sig over en ny disciplin – nemlig det mere skånsomme Nose Work; en disciplin, hvor hunde skal finde og markere på forskellige dufte, placeret i et område. – Det elsker hun, og hun er meget dygtig til det, lyder det begejstret fra Paul Lysholdt. Der er stadig meget krudt i gamle Megan, der bestemt ikke har tænkt sig at have en kedelig pension.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?