5 ting der kan stimulere din hund mentalt på regnvejrsdage

08-09-2016 15:46, af Kasper Larsson
Efteråret nærmer sig med hastige skridt. Nogen vil mene, at det allerede er her. Med sig bringer efteråret skyede, grå og regnfulde dage, hvor udendørsaktiviteter med hunden ikke just er sagen – men hvad skal man så give sig til? Vi har fem gode ideer
Copyright Ridehesten.com
Efteråret er lige om hjørnet. Det betyder kedelige og grå dage. Heldigvis er der masser af sjove øvelser og lege du og din hund kan lave indendørs. (Modelfoto: Shutterstock)

Udenfor regner det. Indenfor er du fanget med en hund der keder sig. Det er ingen sag at have det sjovt med sin firbenede ven, når solen skinner og vejret er godt. Men når vejret viser sig fra sin grå side, kan dagen hurtig blive triviel og kedelig. Men fortvivl ej – der er masser af spændende og sjove ting du og din hund kan lave sammen på de triste efterårsdage, hvor regnen pisker mod ruden og vinden piber i træerne. 1. Tampen brænder Tampen brænder er en sjov leg der vil tvinge din hund til at bruge sin fortræffelige lugtesans. Start blidt ud ved at lade din hund se, hvor du gemmer godbidderne, og lad den så finde dem. Når hunden forstår legen, kan du lade den vente i et andet rum, imens du gemmer de lækre presenter. Når legen sidder på rygraden kan du udskifte godbidderne med yndlingslegetøjet. Legen vil engagere og motivere din pelsede ven, og belønne ham for at bruge sin hjerne. Herunder kan du se en instruktionsvideo til legen. 2. Tovtrækning Tovtrækning er en sjov beskæftigelse og kan sagtens udføres indenfor. Det er også et godt indlæringsredskab for din hund – det giver nemlig hunden mulighed for at lære, hvad der er legetøj, og hvad der ikke er legetøj. Samtidig brænder hunden noget energi af på den fysiske udfoldelse. Sørg dog for, at det er dig der inviterer til legen og dig, der afslutter den. 3. Lær nye tricks og genopfrisk gamle En regnvåd dag er en glimrende mulighed for at lære nye tricks og støve de gamle af. At lære basal lydighed er med til at styrke båndet mellem dig og din hund. Det er samtidig mental træning for hunden, der holdes klar og kvik i pæren. Man kan starte med de helt basale øvelser som sit, dæk og indkald. Derfra kan man gradvist øge sværhedsgraden. Før du ved af det har du en lydighedsstjerne. Bare husk ikke at forfalde til rutiner, og bliv ved med at lære hunden nye tricks. 4. Agilityøvelser Indendørs agilityøvelser kan være en fantastisk sjov og givende beskæftigelse for dig og din hund. Start igen simpelt og lær hunden at hoppe over eller kravle under et møbel – det kan være et bord den skal under, eller en skammel den skal hoppe over – bare sørg for et stabilt underlag og brug aldrig vakkelvorne møbler. Husk at give din hund masser af ros og godbidder for en korrekt udført øvelse. Herefter er det kun fantasien der sætter grænserne for øvelserne. I videoen herunder kan du finde inspiration til sjove og udfordrende øvelser. 5. Apport – ikke kun med bold Mange hunde elsker at lege apport med en bold eller et stykke legetøj, men du kan også udforme legen, så din hund skal have gang i de små grå – og måske gøre livet lidt nemmere for dig samtidig. Du kan for eksempel træne din hund til selv at kunne hente sin snor, dine hjemmesko eller avisen. Her er det igen kun fantasien der sætter grænserne, og din hund vil elske dig for den sjove udfordring. Kilde: Dogtime.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?