17 levedygtige hvalpe i ét kuld

21-12-2010 10:37, af Tine Luther
En tysk familie glæder sig i disse uger over et enormt kuld rhodesian ridback-hvalpe
Copyright Ridehesten.com
JP.dk fortæller, at en rhodesian ridgeback har født 17 levedygtige hvalpe.

Det er usædvanligt, at en tæve føder 17 hvalpe i ét kuld – og endnu mere usædvanligt, at de alle overlever. Men det hænder – og familien Wegamann fra Naujen i Tyskland har lige nu hænderne fulde, eftersom deres tæve Etana af den afrikanske race rhodesian ridgeback tidligere på efteråret nedkom med 17 hvalpe. Fødslen strakte sig over 26 timer. Kun en enkelt af hvalpene var lidt svag, men den kom sig siden, og eftersom hvalpene nu er et par måneder gamle og trives i fin stil, er alle bekymringer pist borte. Det er naturligvis et enormt arbejde for både tæve og opdrættere at sørge for, at så stort et kuld får en god start på livet. Familien har måttet give hvalpene flaske, for mælkeproduktionen rækker ikke til så mange munde, og de har i det hele taget måtte bistå tæven døgnets 24 timer. Rent praktisk ligger der også en enorm opgave i at få hvalpene præget, så de er rustet til at komme ud i verden på en ordentlig måde. Også i Danmark Magasinet HUNDEN fortalte tidligere på året om den danske kennel Råbjerghøj, der opdrætter engelsk springer spaniel, og som også fik et kuld på 17 hvalpe – der dog ikke overlevede alle sammen. Kilde: jp.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livsglade labrador retriever

22-07-2025 07:28, af Bolette Heering

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den hårdføre grønlandshund

19-07-2025 06:39, af Yvonne Inez Glesner og Andrea Jensen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Fra HUNDEN: Raceportræt af den intelligente cairn terrier

16-07-2025 07:54, af Berit Rosenfeldt

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?