Dette internationale arrangement er arrangeret af den finske Kennel Club, og der vil blive fremvist mere end 21.200 hunde fra 60 forskellige lande. Sidste anmeldelsesfrist 9. juli. Når alle de deltagende hunde, opdrætterkategorier mv. lægges sammen, overstiger det samlede antal 23.000. Finland tegnede sig for det største antal tilmeldte hunde, mere end 10.000, med Rusland (4000 +) og Sverige (lige under 2.000) på de næste pladser. Den mest viste race på FCI World Dog Show 2014 bliver en indenlandsk race, nemlig den finske lapphund. Finlands fire andre indenlandske racer vil ligeledes have en imponerende repræsentation ved arrangementet. - I årevis har finnerne været ansvarlig for verdens bedst organiserede hundeudstillinger, og dette har gjort finske arrangementer meget populære. Masser og masser af mennesker afventer spændt vores enorme hundeshow. Det er fantastisk, at finske opdrættere vil komme frem med en sådan kraft. Dette giver ejere og opdrættere af vores indenlandske racer mulighed for at fremvise Finlands storslåede indfødte hunde til hele verden, siger Kari Järvinen, formand for FCI World Dog Show 2014. Ud over Europa, har hunde været tilmeldt fra så langt væk som Filippinerne, Australien, Peru, Brasilien, Puerto Rico, Canada og Japan. - Det er spændende at tænke på, at vi vil være vært for et show i weekenden for tusindvis af hunde - alle intelligente, smukke, interessante og fulde af charme! FCI World Dog Show er sammenlignelig med VM, måske endda De Olympiske Lege, i hundens verden, når den bedste hund udnævnes blandt mere end 21.000 hunde, siger Helsinkis borgmester Jussi Pajunen, der fungerer som den officielle protektor for showet. FCI VM i lydighed m.m. bliver også afholdt og starter ved Messukeskus den 6.-7. august forud for FCI World Dog Show, og dens finaler vil blive afholdt på Energia-Areena i Vantaa den 8. august. Ca. 100 deltagere er tilmeldt fra 20 forskellige lande. Billetter er til salg online hos Messukeskus eller ved indgangen under arrangementet. En messe vil også blive afholdt i forbindelse med begivenheden. Kilde: pressemeddelelse
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.