World Dog Show 2014

15-07-2014 10:07, af Nina Marie Villadsen
FCI World Dog Show, som bliver afholdt på Messukeskus, Expo og Convention Centre Helsinki den 8.-10. august bliver det største hundearrangement i verden i 2014
Copyright Ridehesten.com
Screenshot: www.worlddogshow2014.fi

Dette internationale arrangement er arrangeret af den finske Kennel Club, og der vil blive fremvist mere end 21.200 hunde fra 60 forskellige lande. Sidste anmeldelsesfrist 9. juli. Når alle de deltagende hunde, opdrætterkategorier mv. lægges sammen, overstiger det samlede antal 23.000. Finland tegnede sig for det største antal tilmeldte hunde, mere end 10.000, med Rusland (4000 +) og Sverige (lige under 2.000) på de næste pladser. Den mest viste race på FCI World Dog Show 2014 bliver en indenlandsk race, nemlig den finske lapphund. Finlands fire andre indenlandske racer vil ligeledes have en imponerende repræsentation ved arrangementet. - I årevis har finnerne været ansvarlig for verdens bedst organiserede hundeudstillinger, og dette har gjort finske arrangementer meget populære. Masser og masser af mennesker afventer spændt vores enorme hundeshow. Det er fantastisk, at finske opdrættere vil komme frem med en sådan kraft. Dette giver ejere og opdrættere af vores indenlandske racer mulighed for at fremvise Finlands storslåede indfødte hunde til hele verden, siger Kari Järvinen, formand for FCI World Dog Show 2014. Ud over Europa, har hunde været tilmeldt fra så langt væk som Filippinerne, Australien, Peru, Brasilien, Puerto Rico, Canada og Japan. - Det er spændende at tænke på, at vi vil være vært for et show i weekenden for tusindvis af hunde - alle intelligente, smukke, interessante og fulde af charme! FCI World Dog Show er sammenlignelig med VM, måske endda De Olympiske Lege, i hundens verden, når den bedste hund udnævnes blandt mere end 21.000 hunde, siger Helsinkis borgmester Jussi Pajunen, der fungerer som den officielle protektor for showet. FCI VM i lydighed m.m. bliver også afholdt og starter ved Messukeskus den 6.-7. august forud for FCI World Dog Show, og dens finaler vil blive afholdt på Energia-Areena i Vantaa den 8. august. Ca. 100 deltagere er tilmeldt fra 20 forskellige lande. Billetter er til salg online hos Messukeskus eller ved indgangen under arrangementet. En messe vil også blive afholdt i forbindelse med begivenheden. Kilde: pressemeddelelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.