Videospil kan forbedre ældre hundes livskvalitet

04-02-2022 15:16, af Astrid Gerd Holtet

I takt med at hunden bliver ældre kan fysiske problemer som eksempelvis gigt, gøre det svært for den at træne på samme måde, som den kunne da den var yngre – men mental stimulering er vigtig, også for den gamle hund. Et forskerhold fra Wien, har undersøgt muligheden for at aktivere hunde ved hjælp af interaktive videospil – og deres erfaringer er lovende.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mental stimulering er altafgørende for at opretholde en god livskvalitet for vores hunde, og mangel på aktivering kan lede til forskellige typer af adfærdsproblemer. Ofte er hundeejere særligt opmærksomme på at få aktiveret hundene, når de er unge og fyldt med energi, mens den ældre hund kan have en tendens til at blive glemt - men aktivering er også en vigtig faktor i et godt seniorliv.

I takt med at hunde bliver ældre, udvikler flere fysiske problemer som eksempelvis gigt, der kan gøre det svært at få hunden til at bevæge sig på samme måde, som den kunne som ung, og det kan begrænse træningsmulighederne. For at finde alternativer til de mere fysisk krævende discipliner, har et forskerhold fra Wien undersøgt muligheden for at aktivere den ældre hund ved hjælp af interaktive computerspil.

Ved at koble en belønningsdispenser sammen med et touchscreen, har de udviklet stimulerende computerspil, som hundene kan spille.  Spillene blev først udviklet og prøvet på yngre hunde, men forskerne så et potentiale i spillene. De testede dem derfor efterfølgende på et hold ældre hunde og fandt at, også hunde oppe i årene, havde stor gavn af at løse disse digitale opgaver.

Andre studier har vist, at vedvarende mental stimulering gennem livet kan forbedre den ældre hunds evne til at løse problemer, og bremse den svækkelse af hundens kognitive funktioner, som ellers kan ses i takt med, at den bliver gammel. Forskerne ser spillene, som hundenes svar på kryds-og-tværsen eller suduko’en, der kan hjælpe med at holde seniorhunden mentalt stimuleret, uden at den belastes fysisk. De håber, at den med tiden kan udvikles til et produkt, som kan komme ud til den almindelige familiehund.

 

Læs også

Internathundens hverdag er fyldt med omsorg og aktivering

07-02-2025 08:14, af Cecilie Friis Amstrup

Personalet på Dyrenes Beskyttelse Aarhus gør en stor indsats for at sikre, at hundene får en tryg og stimulerende hverdag

Tre gode råd til indendørsaktivering

17-12-2021 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Vintermånederne har taget godt fat i os. Men det skal ikke afholde dig fra at træne med hunden

Sådan har hunden det under coronakarantænen

24-04-2020 11:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TV2.dk har kigget på, hvordan vores kæledyr har det i disse tider med ejeren hjemme hele tiden. Her kan du læse, hvad de skriver om hunde

 

Spektakulær sag: Hund er også forsvundet

18-05-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om den forsvundne Eddie Karl-Johan Christensen fra Frederikshavn er hunden også forsvundet

Video: Hund elsker at kælke

08-01-2018 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En video af en hund er gået viralt de sidste dage. Det er der ikke noget nyt i, men denne australian shepherd har et ganske særligt talent, som vækker genkendelse her i de kolde vintermåneder

Guide: Sådan støtter og hjælper du din hund i fyrværkerisæsonen Del 3 af 3

15-12-2021 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag kigger Tanja, Lea og Christina, hvordan man forebygger lydangst

BLOG: Se hvordan du med zoneterapi selv kan afhjælpe kennelhoste

30-11-2020 12:51, af Vivian Birlie

Kennelhoste er højaktuel lige nu, men se her hvad DU selv kan gøre for at hjælpe din hund

Gipote.dk - et hundeannoncemarked

04-03-2014 09:37, af Tine Luther
Hos Gipote bliver der arbejdet intensivt i annoncemarkedet. Konstant er der to mand på, der skal sikre, at der ikke er fupannoncer eller hunde fra hvalpefabrikker. Det betyder, at annoncørerne kan føle sig sikre på, at de ikke står ved siden af svindlere. Der bliver også konstant arbejdet på at skaffe respons til annoncerne fra dejlige familier, der leder efter den rette hund.

Foruroligende billeder

01-07-2017 13:18, af Anne Ekenberg

Billeder af en ualmindelig tynd hund af racen sloughi, der hører til mynderne, har cirkuleret på de sociale medier i de sidste to døgn

Hund alarmerede ved brand

22-04-2013 11:07, af Maja Golles
Et ægtepar fra Ebeltoft blev natten til søndag vækket af deres hund, der gøede og var urolig. Det viste sig, at der var ild i huset

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den hårdføre grønlandshund

19-07-2025 06:39, af Yvonne Inez Glesner og Andrea Jensen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Raceportræt af den intelligente cairn terrier

16-07-2025 07:54, af Berit Rosenfeldt

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt