Sidder du lige nu og ryster af nerver over at skulle på hundeudstilling og udstille din hund for første gang i weekenden i Roskilde, så læs lige her.
Til podcasten på hunden.dk søger vi nemlig en person, som skal udstille for første gang.
Det kommer til at foregå således:
Vi får en snak, inden du skal i ringen. Her snakker vi lidt om forventninger og hvorfor du vil udstille hunden
Når du har været i ringen, tager vi en snak igen. Denne gang om, hvordan det var, og hvad du mener om det, dommeren sagde. Vi snakker også lidt om, hvordan hele oplevelsen har været, og om du vil gøre det igen.
Alt dette bliver optaget på lyd og udkommer på vores podcast.
Vi håber, du vil være med.
For at tilmelde sig skal man enten skrive i kommentarfeltet på Facebook eller sende en mail til bkn@wiegaarden.dk
Agria Dyreforsikring har lanceret en ny podcast om livet med vores elskede firbenede venner.
I dette nye podcastafsnit kan du høre Yasmin Bøllehuus fortælle om weightpull og om hvordan man dyrker sporten på en sund måde for hunden
Ja vi kryber til korset og bekender, at vi tidligere har haft artikler som denne. Men nu søger vi nogen, der gerne vil deltage i en podcast
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.