”Hundens Dag - 100% velgørenhed” afvikles den 4. august kl. 9–17 i Nr. Lyndelse, Årslev. Overskuddet går ubeskåret til Dyrenes Venner og vil blive øremærket til sagerne kampen mod sex med dyr og mod dyremishandling. Køb din billet og deltag GRATIS i stort set alle de aktiviteter (alle instrueret af uddannet personale!), der på kryds og tværs tilbydes over hele dagen. Et udsnit af aktiviteter på Hundens Dag: GRATIS på indgangsbilletten: • adfærdsvejledning • sjove øvelser • miljøtræningsgåtur • gå pænt træning • lydighedstræning • targettræning • klikkertræning • foredrag: Et godt hundeliv - sundhed og sygdom hos din hund. Med mulighed for spørgsmål til dyrlægen • klip af klør • levende musik: pigerne fra Happy Beat • vejledning omkring hundeforsikring • vejledning omkring stimulering af hunden • tombola med meget stor chance for gevinst Ekstra billet påkrævet: • hundemassage af dyrlæge eksamineret hundemassør • hundemassage af holistisk behandler • foredrag: Hundesprog Der tages forbehold for ændringer i dagens program. Sted: Skullerodsholm, Smedestræde 2, 5792 Årslev, Nr. Lyndelse Mad og drikkevarer kan købes på stedet MEDBRING SELV: • Tæppe til når I skal holde pause i parken • Vandskål og vand til hunden. • Klikker (hvis du ønsker at deltage i klikker træningen). Klikkere sælges på Hundeadfærdsskolen Fyns stand. • Target stick (hvis du ønsker at deltage i targettræningen). Se mere og køb billet via linket under billedet til højre.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde