En villaejer fik sig noget af en ubehagelig oplevelse, da han måtte op og fange tyveknægte på sin ejendom natten til mandag. Han fik selv fat i den ubudne gæst, og holdt ham fast, indtil en patruljevogn ankom. Således fortæller Ole Aamann vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands politi til Ritzau. Anholdelsen fandt sted kl. 02.30 om natten i det sydvestlige Haderslev. Og villaejerens hund har en stor del af æren for pågribelsen. – Husets ejer bliver vækket af bjæf fra familiens hund. Han undrer sig over, at udendørsbelysningen er slået fra og får det tændt igen. Derefter går han i seng, fortæller vagtchefen. Kort tid efter hændelsen må manden endnu engang ud af sengen – for hunden er igen på mærkerne, og giver lyd fra sig. – Belysningen er slået fra igen. Han tjekker derfor husets overvågningssystem. På et kamera ser han en person snige sig omkring på grunden. Han går udenfor og får fat i manden, der gør et forgæves forsøg på at stikke af i løb. Ikke specielt smart Den natlige gæst burde nok have taget benene på nakken i det øjeblik, det firbenede vagtværn gav lyd fra sig – men helt så langt tænkte tyven ikke. - Man kan sige, at det ikke var særlig smart af ham at blive på grunden, når ejeren nu én gang havde tændt lyset udenfor, og hunden i huset igen reagerede. Men det er ikke usædvanligt. Fremgangsmåderne i forbindelse med indbrud er ikke altid lige smarte, siger vagtchefen. Kilde: Mx.dk
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.