I sidste uge var en af Nordjyllands Politis hundepatruljer på nattevagt, da patruljen fik en melding om, at en ældre dement mand havde forladt et plejehjem. Fordi plejehjemmet grænser op til blandt andet en å med mørkt og kuperet terræn, så var vurderingen fra de patruljerende kolleger, at det ikke er et ufarligt sted at blive væk for en dement medborger. Derfor foregik kørslen frem mod stedet med fuld udrykning.
Mens en anden patrulje fra Hjørring gennemgik plejehjemmet for den eftersøgte (hvilket er normal procedure), tog hundepatruljen kontakt til de meget nervøse pårørende, der befandt sig på plejehjemmet. Da de pårørende så, at det var en hundepatrulje, fandt de hjælpsomt tøjgenstande fra den demente frem i den tro, at det kunne hundene lugte til.
Men det behøver man slet ikke, forklarer den ene af betjentene på opgaven, politiassistent Karsten Hav:
– Det er en skrøne. Vores patruljehunde er nemlig trænet sådan, at de markerer alt med frisk menneskefært på, så vi kan faktisk hurtigt gå i gang med den taktiske anvendelse af patruljehundene, når vi ankommer til stedet.
Og dét gjorde Karsten og hans kollega.
– Vi påbegyndte afsøgning omkring plejehjemmet, parken og langs åen, hvor hundene runderede frit. Men vi fandt ingen spor efter den demente mand.
Sagen tog nu en mere alvorlig drejning. Forstærkning måtte frem.
Der blev rekvireret flere patruljehunde til stedet og en hundeleder, som har ansvaret for at koordinere en eftersøgningsindsats med hunde, ligesom der også blev tilkaldt en drone med termisk kamera samt en helikopter.
Så var det, at Karsten – på den modsatte side af åen – så en eng med små kreaturhuse. Han besluttede sig for at afsøge området med sin patruljehund, Thor, inden de tilkaldte politifolk skulle samles til en mere koordineret hundeindsats i området.
– Pludselig fik Thor fært af noget meget interessant fra et nærliggende tæt buskads, ganske få meter fra åen, hvorefter han løb ind i buskadset. Kort efter gav han hals, fortæller Karsten og fortsætter:
– Når hunden giver hals, er det hans måde at tilkalde mig på, når han har fundet noget med menneskefært på.
Han løb derfor straks mod krattet, hvor Thor var braset igennem.
– Jeg hørte en stemme sige: ’daw hund, do en fin hund’, husker Karsten, der dækkede hunden af og selv gik ind i krattet.
– Her kunne jeg se en ældre afkræftet mand, som stod nede i et mudderhul og kikkede op på mig. Det stod hurtigt klart, at det var den demente mand, vi eftersøgte, beretter den erfarne politiassistent, der med det samme kaldte sin kollega op på politiradioen og orienterede ham om fundet af manden.
– Min kollega ankom til stedet, og sammen fik vi den ældre demente mand op fra mudderhullet og tilbage på plejehjemmet. Han var meget konfus og afkræftet, så han måtte støttes hele vejen. Grene og blade var revet af træer og buske omkring mudderhullet, så den demente havde virkelig kæmpet – forgæves – for at komme fri.
På vej retur med den ældre mand til plejehjemmet fik de en snak om løst og fast.
– Jeg er i tvivl om, hvorvidt den demente vidste, at det var politiet, han gik med, og om han vidste, at han havde været i livsfare, men han var meget glad for hunde, og han roste Thor for både udseende og adræthed, da vi fulgtes ad. Til sidst fik han lov til at sige hej til Thor og give ham et par takkende klap på siden.
Alt i alt endte sagen godt, og hos Nordjyllands Politi er de stolte af hele hundepatruljens indsats den nat.
Og som en slags bonusinfo kan det tilføjes, at de to patruljehunde, Thor og Eddie, er sorte schæfere på 7,5 år, og begge er rutinerede gruppe 1-hunde, dvs. at de kan anvendes til de mest alvorlige sager.
– Og så er Thor og Eddie halvbrødre – så de er vant til at arbejde godt sammen, slutter Karsten.
I den sidste måned har hundepatruljen haft hele tre eftersøgninger, hvor demente er fundet med brug af patruljehunde: Ud over historien her så gik Thors halvbror, Eddie, spor omkring Aalborg Zoo, mens kollegaen, patruljehunden Nemo, runderede i Tranum Klitplantage.
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
Michael Bejder fik onsdag sin drøm opfyldt - nemlig en dag med politihunde. Han så først, hvordan Syd- og Sønderjyllands Politis narkohunde arbejder, og dernæst var han med til hundetræning i skoven.
Tre dygtige politihunde hjalp onsdag aften med at opsnuse ulovlige euforiserende stoffer i en målrettet indsats mod narkohandel på gadeplan i Farum.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.