Hvis man er vokset op med schæferhunde og gerne ville være politibetjent som helt ung, så er en dag med politihunde en drøm, der går i opfyldelse.
Det sørgede Syd- og Sønderjyllands Politi for, at Michael Bejder oplevede onsdag, hvor han både så, hørte og mærkede på egen krop, hvilke færdigheder, næse og kræfter sådan en politihund har.
Michael Bejder, som bor i Esbjerg, havde meldt sig til Drømmeholdet på P3. En radioudsendelse, hvor værterne sørger for, at lytternes drømme bliver opfyldt.
Mads Dammark, som er hundeleder hos Syd- og Sønderjyllands Politi i Esbjerg, har selv været hundefører i 20 år. Han stod for dagens program, som begyndte med lidt information om politihunde og om, hvordan fært opfører sig og spredes. På den måde kunne Michael Bejder nemlig selv få øje på årsagen til hundenes bevægelser senere på dagen.
Men først skulle han med en tur i kælderen på politigården. Dernede havde en af hundeførerne nemlig gemt 6 poser med narkotika. Dem skulle hundefører Lars og hans hund, Hubert på 5 år, rundt og finde. Og sådan en labrador har virkelig næse for narkotika, når den er trænet til det. Michael Bejder fulgte interesseret med, da Hubert hoppede op på sin hundeførers arm for at nå helt op og snuse. Og markere ved sit fund. Dens snude lød nærmest som en støvsuger hele vejen rundt i kælderen.
Så blev det tid til en tur i skoven. Her var fem hundeførere samlet til den ugentlige træningsdag. For både hund og hundefører skal holdes skarp.
Michael Bejder blev en aktiv del af dagens hundetræning. Sammen med Mads Dammark og undertegnede gik han ind i skoven og stod klar. Melding på radioen - hundefører Flemming og Cuba var klar til at arbejde. De skulle finde os tre i skoven.
Sådan en stor schæferhund, der følger sine instinkter, har fart på og ser vældig beslutsom ud. Michael Bejder er hundeglad og vant til schæfere, så han nød det bare, da Cuba tog stand og bjæffede højt. Sådan stopper man effektivt en indbrudstyv.
— Vil du ud og stå selv?, blev Michael spurgt.
Ja, lød det hurtigt, og så skulle Cuba igen på arbejde med at finde og følge færten.
Michael Bejder fik mulighed for at stille alle de spørgsmål, han ville, mens træningen foregik, og over middag skulle han virkelig i ilden. Hvis han ville. Og sådan en mulighed for at få en hund i armen lod han ikke gå fra sig.
Figurant-ærmet blev fundet frem. En hund bider med et voldsomt tryk, så ærmet sørger for at beskytte armen til træning.
Med ærmet og instrukser var dagens gæst til hundetræningen klar. Han kom ud fra sit gemmested i skoven, blev råbt an af hundefører Dennis, som sendte sin 2-årige Pelle af sted i fuld fart efter Michael Bejder. Som løb, holdt armen med ærmet ud, blev bidt i og holdt an af schæferen Pelle, indtil han slap figurant-ærmet.
Så det blev også et ja tak til 2. omgang som figurant.
Til hver uges træning lægger hundeførerne spor og gør klar til opgaver for kollegerne. Ligesom narkohundene træner med virkelig narkotika, så skal patruljehundene også træne med virkelige lugte, som de kan møde på deres arbejdsopgaver. Lille Saxo på bare 4 måneder var ligeså nysgerrig, som han plejer at være, selv om dagens medbragte lugt var både ny og dårlig, så det tegner godt for ham og hundefører Simon, når de om to måneder skal til mentaltesten for politihundehvalpe.
Hunde og hundeførere skulle træne videre, mens vi kørte fra skoven.
— Jeg er stadig forelsket i schæfere – bare at se på Saxos lange, spidse ører, lød det fra Michael Bejder.
Han fik sin drøm om at arbejde med politihunde opfyldt onsdag hos Syd- og Sønderjyllands Politi.
— Det var lige, som jeg havde forestillet mig – eller faktisk bedre.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?