Lørdag aften klokken 22.15 stod Agnes Biglarnia med sin dalmatiner Running Spot’s Dancing Dog og havde vundet Show of Winners. Den svenske vinder var ovenud lykkelig.
– Jeg er så glad. Jeg var faktisk tæt på at tage hjem i eftermiddag, da vi har gæster derhjemme, men jeg ringede til min mand og sagde, at jeg lige blev nødt til at blive lidt endnu, fortalte hun efter at være blevet hyldet.
Den polske dommer, Janusz Opara, der dømte finalen, var ikke i tvivl om sin vinder.
– Jeg kunne se, at han var noget helt specielt allerede, da han løb ind første gang. Alt er bare perfekt på ham, lød det fra den polske dommer, og det var Agnes Biglarnia ikke overraskende helt enig i:
– Bob er en helt fantastisk udstillingshund, og så er han også en dejlig familiehund med et skønt temperament, sagde hun.
Midt i alle festlighederne kom en noget nedslående melding over højttalerne. Arrangør Ulf Fjeldsted Jørgensen kunne nemlig fortælle, at dette var hans sidste Show of Winners.
– Det er selvfølgelig meget mærkeligt, men jeg kan bare mærke, at jeg godt vil have lov at være pensionist nu. De sidste par måneder er al min tid gået med Show Of Winners, og nogle dage har jeg altså mere haft lyst til at tage en øl på stranden, fortalte han bagefter til hunden.dk.
Vi siger tak til Ulf for hans store arbejde i alle disse år.
Tak Ulf
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.