Servicehunde trænes i fængsel

14-09-2012 12:53, af Tine Luther
Et amerikansk fængsel er blevet del af et uddannelsesprogram for servicehunde til handicappede krigsveteraner. Hundene tilbringer alle hverdage i deres første leveår i fængslet hos udvalgte indsatte.
Copyright Ridehesten.com
lifewithdogs.tv fortæller historien om servicehundene, der trænes i et amerikansk fængsel. (Screendump fra lifewithdogs.tv)

En gruppe indsatte i fængslet Old Colony Correctional Center in Bridgewater, Massachusetts, har fået helt nyt indhold i deres liv. De er med til at passe kommende servicehunde – og de oplever det som et stort privilegium. Skepsis gjort til skamme Et servicehundeprogram begyndte i oktober med tre hvalpe og er nu udvidet til ni, der alle bliver trænet af i alt 20 indsatte. Til at begynde med mødte tiltaget modstand blandt noget af fængselspersonalet, idet nogle ikke mente, at servicehundeprogrammet hørte til i et fængsel. De var bekymrede for hundens vel og vel, men de har skiftet mening, efter programmet kom op at køre. Nu oplever de, at hundene har forandret atmosfæren i fængslet – vel at mærke til det bedre. De indsatte tager opgaven meget seriøst og er taknemmelige for chancen. Hundene tager dem, som de er – uden fordomme – og giver dem masser af kærlighed. Og det fører til forandring. Et eksempel herpå er en tidligere stofmisbruger, Bob, der dårligt kunne tage vare på sig selv, før han blev fængslet. I dag er han tilknyttet hundeprogrammet og tager omhyggeligt vare på labradoren Vette; en funktion han er både glad for og stolt over. Øvrig socialisering og træning I weekenderne ”løslades” hundene og opholder sig hos frivillige familier, som er i stand til at socialisere dem på alle de områder, det ikke lader sig gøre indenfor murerne. Når hundene har tilbragt et år i fængslet, bringes de til the Guide Dog Foundation’s campus i New York, hvor de specialtrænes for siden at blive matchet med en veteran. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

At få sagt ordentlig farvel

16-08-2020 10:58, af Hanne Bindslev Gregersen

I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Storm er i sit es, når han er på sporet

01-02-2025 08:48, af Cecilie Friis Amstrup

Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet