Servicehund har forbedret Bellas liv

24-11-2015 13:48, af Tine Luther
Den 11-årige Bella Burton har en knoglesygdom, der gjorde hende afhængig af krykker og kørestol, indtil hun fik servicehunden, George, der hjælper hende med alt og er hendes bedste ven. Se rørende videoer via denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com
Se video med Bella Burton og George via links nedenfor. (Screendump fra YouTube)

Amerikanske Bella Burton lider af en genetisk sygdom, der hedder Morquis og er meget sjælden. Sygdommen har påvirket hendes vækst og knogler og har begrænset hendes evne til at gå. Hun er blevet opereret mange gange og har været i terapi. Intet af det har hjulpet, og hun var nødt til at bruge krykker eller kørestol, når hun skulle fra det sted til det andet. Efter hun har fået servicehunden, George, er hun blevet meget mere mobil. Takket være George, som er en grand danois, kan Bella gå selv, støttet til hunden. Hun har George ved sin side, når hun går i skole, skal til træning, til stranden, lege i sneen, være sammen med venner, til oktoberfest, på hospitalet, eller når hun ser TV. Bellas liv er blevet meget lettere og fyldt med mange flere oplevelser, efter hun har fået George. Der er ren kærlighed imellem de to, de kan klare næsten alt sammen, og de sover endda i samme seng. Der er ikke noget, George hellere vil, end at tjene sin Bella. Når hun er glad, er George også glad. Hvor Bella er, er George også. Kilde: YouTube /Lotte Nygaard

Videoer

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.