Schæferen, der blev efterladt på et bjerg, er givet bort til redningsmanden

18-09-2012 13:36, af Tine Luther
Schæferhundeblandingen, der i august måned blev efterladt af sin ejer på et bjerg i Colorado og reddet otte dage senere, er ejeren nu gået med til at overlade til hundens redningsmand. Selv kan han se frem til en dom for sin behandling af hunden.
Copyright Ridehesten.com
lifewithdogs.tv fortæller, at den forladte schæferhund nu er kommet i nye hænder. (Screendump fra lifewithdogs.tv)

Den 5–årige Missy, hunden.dk fortalte om i august (se mere via linket under billedet til højre), blev forladt af sin ejer, der var på hike i Colorados bjerge. Vejret blev dårligt, og da hunden pga. vabler på poterne var ude af stand til at gå videre, blev den efterladt. Otte dag senere blev Missy fundet, dehydreret og udmattet, og bragt ned ad bjerget. Efterfølgende har ejeren, Anthony Ortolani, modtaget hadefulde beskeder – endda dødstrusler – og han er anklaget for ”mindre seriøs vold” mod hunden. Han erklærer, at han elsker Missy og ikke ønsker at opgive hende – men han synes heller ikke, at hun fortsat skal sidde på det internat, hun er anbragt på, og har derfor indvilliget i at videregive hunden til en af dens redningsmænd. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livsglade labrador retriever

22-07-2025 07:28, af Bolette Heering

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den hårdføre grønlandshund

19-07-2025 06:39, af Yvonne Inez Glesner og Andrea Jensen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den lynhurtige whippet

24-07-2025 06:34, af Brian Ankerstjerne Hansen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livlige petit basset griffon vendéen

21-07-2025 07:04, af Gunnar Nymann

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse