Præsidenten for FCI Rafael de Santiagos svar til offentligheden ovenpå sagen fra Rusland

03-08-2017 16:29, af Anne Ekenberg

Den 1. maj i år lød der et ramaskrig, som gik det meste af hundeverdenen rundt, efter at billeder af en stærkt underernæret mynde af racen sloughi, som vandt Best of Breed-titlen ved en hundeudstilling i Rusland var blevet lagt på nettet. Med på nogle af billederne sås præsidenten for FCI Rafael de Santiago. Han skrev et svar d. 6. maj, som kan læses oversættelse her. Hunden.dk beklager, at vi ikke har været opmærksomme på dette tidligere.

Copyright Ridehesten.com

“Idet jeg er blevet opmærksom på det udbrud af følelser, som et billede taget ved det årlige ”Russian Sighthound Show” i Skt. Petersborg og publiceret på de sociale medier har afstedkommet, vil jeg gerne have lov til at redegøre for følgende:

Jeg dømte ikke nogle af de racer, som omfattede de usunde hunde, hvis billeder blev publiceret på Facebook.

Jeg dømte ikke afghanske mynde, greyhound eller borzoi ved denne udstilling.

Men ved dagens slutning blev jeg dog bedt om at holde [præmie]båndene for størstedelen af alle vinderne sammen med mine meddommere, mens der blev taget fotografier.

Mange hunde blev vist frem for mig, og det var uheldigt, at jeg ikke bemærkede lige præcis denne hunds kondition, da den kom hen for at blive fotograferet.

Jeg skulle have været mere opmærksom, da jeg præsenterede båndene, men det havde været en lang dag. Derfor var det først efter, at billederne var publiceret, at jeg blev klart over situationen. Jeg har personligt stille direkte spørgsmål til den organiserende komite og fik at vide, at alle hunde, som var tilmeldt, var godkendt af de inspicerende dyrlæger. Ikke desto udtrykte jeg min bekymring vedrørende nogle af de viste hundes tilsyneladende ringe tilstand, og det var min intention at gennemgå sagen nærmere, også officielt, når jeg kom hjem.

Jeg er dybt berørt over at have forårsaget sådan et dårligt indtryk i offentligheden, især fordi jeg har det som et særligt punkt i min præsidentperiode for FCI altid at støtte tiltag rettet mod velfærd i FCI, og jeg har en grundlæggende personlig forpligtelse over for dyrevelfærd og – specifikt – hundevelfærd.

Vær forvisset om, at jeg vil fortsætte med at foretage yderligere forespørgsler i denne sag, og jeg vil fortsætte med at gøre en vedvarende indsat for at bevare og fremme HUNDEVELFÆRD i FCI.”

Rafael de Santiago

Præsident for FCI

Læs den engelske version, som findes på FCI’s hjemmeside her.

(Oversat af lektor i engelsk Anne Elisabeth Ekenberg)

Læs også

Lær mere om de 10 grupper af hunderacer

30-10-2024 15:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk. 

Danmarks bedste sporhunde indtager Skørping

10-10-2024 07:36, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev Danmarks skarpeste sporhunde i aktion denne weekend i Skørping, hvor de bedste hunde og førere kæmper om en plads på landsholdet til VM i Østrig 2025.

EDS: Danske racer i DKK European Cup Winner

20-05-2023 11:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag var der danske racer i den udstilling, der kører sideløbende for de racer, der ikke er FCI-godkendt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny bog fortæller historien om hund og menneske

01-03-2025 08:15, af Cecilie Friis Amstrup

TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde

Crufts: En drøm blev til virkelighed for Danmarks bedste juniorhandler

08-03-2025 17:50, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere 

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

6 stjerner til Verdens Vildeste Venskab, der topper boglisterne

07-03-2025 12:16, af Cecilie Friis Amstrup

En varm og videnskabelig fortælling om hundens og menneskets venskab har taget læserne med storm og modtaget seks stjerner fra HUNDENs redaktør, Karina Green Damsgaard

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?