Otodectes cynotis, eller hundens øremide, er en lille parasit, der er i familie med fnatmiden. Øremiden lever på huden i hundens øregang. Her kan den give problemer med irritation af huden og i sidste ende være årsag til en ubehagelig øregangsbetændelse.
Miden lever af døde hudceller og ørevoks. Når øret bliver irriteret, som følge af midens tilstedeværelse, begynder øret at producere mere ørevoks, og dermed fremmes midens levevilkår.
Miden smitter fra hund til hund gennem tæt kontakt. Der vil sige, at kommer hunden tæt på en anden hund med øremider, er der risiko for at den bliver smittet. Miden lægger æg i huden, som udklækker – og indenfor to til tre uger er de nye mider voksne og klar til at lægge flere æg.
Symptomer på øremider
De mest almindelige symptomer på en infektion med otodectes cynotis, er forbundet med den irritation af øregangen, som miden forårsager. Blandt de mest almindelige symptomer er:
Fremtiden for en hund med otodectes cynotis
unde med øremideinfektioner kommer sig oftest fuldstændigt med den rette behandling. Der findes forskellige måder at behandle mod øremider, blandt andet med øredråber og spot-on produkter. Er huden i øregangen meget irriteret, kan det være nødvendigt med noget støttende behandling, så øregangen hurtigt kan komme sig igen.
Er du i tvivl om hvorvidt din hund har øremider, bør du kontakte din dyrlæge
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse