Forfatteren af Mentalbeskrivelsen – etologi, signaler og funktioner Sten Søndergaard, der har samlet erfaringer fra næsten 25 år med tests og mentalbeskrivelser. Han har fungeret som instruktør på DKK’s uddannelse af mentalbeskrivere og han er forfatter til hovedparten af de kompendier, der undervises efter på mentalbeskriveruddannelsen. Bogen kan opfattes som en grundbog for nye mentalbeskrivere, men den er meget mere end det. Med 148 sider og ikke færre end 144 herlige hundebilleder gennemgår Sten Søndergaard ikke kun adfærdsteorien bag mentalbeskrivelsen, han fortæller også om hundens signalsprog, så alle hundeejere får en større forståelse for, hvad det egentlig er, hunden siger med sin mimik og sit kropssprog. Sidst i bogen er der et afsnit, hvor forfatteren kort og præcist beskriver, hvordan mentalbeskrivelsen kan anvendes i praksis. Ikke kun af seriøse opdrættere, der med mentalbeskrivelsen kan få langt bedre styr på deres opdræt, end det er muligt med noget andet avlsværktøj – men også af hvalpekøbere, der gerne vil have en bedre varedeklaration på den hvalp, der gerne skulle blive familiens trofaste følgesvend de næste 10-15 år. Bogen er udgivet på Forlaget Bystrupgaard og kan købes på www.mentalbeskrivelsen.dk
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.