Forfatteren af Mentalbeskrivelsen – etologi, signaler og funktioner Sten Søndergaard, der har samlet erfaringer fra næsten 25 år med tests og mentalbeskrivelser. Han har fungeret som instruktør på DKK’s uddannelse af mentalbeskrivere og han er forfatter til hovedparten af de kompendier, der undervises efter på mentalbeskriveruddannelsen. Bogen kan opfattes som en grundbog for nye mentalbeskrivere, men den er meget mere end det. Med 148 sider og ikke færre end 144 herlige hundebilleder gennemgår Sten Søndergaard ikke kun adfærdsteorien bag mentalbeskrivelsen, han fortæller også om hundens signalsprog, så alle hundeejere får en større forståelse for, hvad det egentlig er, hunden siger med sin mimik og sit kropssprog. Sidst i bogen er der et afsnit, hvor forfatteren kort og præcist beskriver, hvordan mentalbeskrivelsen kan anvendes i praksis. Ikke kun af seriøse opdrættere, der med mentalbeskrivelsen kan få langt bedre styr på deres opdræt, end det er muligt med noget andet avlsværktøj – men også af hvalpekøbere, der gerne vil have en bedre varedeklaration på den hvalp, der gerne skulle blive familiens trofaste følgesvend de næste 10-15 år. Bogen er udgivet på Forlaget Bystrupgaard og kan købes på www.mentalbeskrivelsen.dk
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.