Ny bog om mentalbeskrivelse

04-04-2015 12:22, af Tine Luther
"Mentalbeskrivelsen – etologi, signaler og funktion" er titlen på en ny bog om hundeadfærd og hundens sprog med udgangspunkt i de adfærdsformer, der er i fokus på Dansk Kennel Klubs mentalbeskrivelse.
Copyright Ridehesten.com

Forfatteren af Mentalbeskrivelsen – etologi, signaler og funktioner Sten Søndergaard, der har samlet erfaringer fra næsten 25 år med tests og mentalbeskrivelser. Han har fungeret som instruktør på DKK’s uddannelse af mentalbeskrivere og han er forfatter til hovedparten af de kompendier, der undervises efter på mentalbeskriveruddannelsen. Bogen kan opfattes som en grundbog for nye mentalbeskrivere, men den er meget mere end det. Med 148 sider og ikke færre end 144 herlige hundebilleder gennemgår Sten Søndergaard ikke kun adfærdsteorien bag mentalbeskrivelsen, han fortæller også om hundens signalsprog, så alle hundeejere får en større forståelse for, hvad det egentlig er, hunden siger med sin mimik og sit kropssprog. Sidst i bogen er der et afsnit, hvor forfatteren kort og præcist beskriver, hvordan mentalbeskrivelsen kan anvendes i praksis. Ikke kun af seriøse opdrættere, der med mentalbeskrivelsen kan få langt bedre styr på deres opdræt, end det er muligt med noget andet avlsværktøj – men også af hvalpekøbere, der gerne vil have en bedre varedeklaration på den hvalp, der gerne skulle blive familiens trofaste følgesvend de næste 10-15 år. Bogen er udgivet på Forlaget Bystrupgaard og kan købes på www.mentalbeskrivelsen.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Advarsel til hundeejere: Farlig larve spreder sig i Danmark

05-02-2025 09:03, af Cecilie Friis Amstrup

Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.

Fredericia: Årets første BIS-vinder blev engelsk springer spaniel

09-02-2025 18:30, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fredericia: Simone vinder årets første juniorhandlingkonkurrence

08-02-2025 16:22, af Cecilie Friis Amstrup

Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet