Nu kommer HUNDEN igen

16-11-2022 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag og i morgen rammer HUNDEN postkasserne hos de mange DKK medlemmer. Her er, hvad du kan glæde dig til at læse om

Copyright Ridehesten.com
Foto: Torben Striboldt

 

I disse dage udkommer årets næstsidste nummer af HUNDEN, og denne gang får du 108 sider med lidt for en hver smag. 

Som det er blevet tradition i dette jubilæumsår, starter bladet med et tilbageblik på DKK's 125 år. Vi er nu nået til 1995-2008, hvor du blandt andet kan læse om uddannelse af opdrættere og 100 års jubilæum. 

Du får også sidste artikel Tips til træning med Viggo og Zara. 

Hanne Friis er uddannet dyrlæge og har i privaten en gordon setter, som i den grad får lov at prøve lidt af hvert. Du får en historie om det gode hundeliv hos Hanne Friis. 

Der har været åbningsweekend i DKK's nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, og du kan læse en reportage fra weekenden, der bød på rally i topklasse.

Uge 42 sluttede med inspirationsdage på Kobæk Strand.  Der kom masser af vitaminer til hjerne, hjerte og sjæl. Så vil du læse om frivillighed, DKK's fremtid og foreningsliv, så er det et godt sted at starte. 

I Randers har der været VM for schæferhunde. Her var vi selvfølgelig også med, og det var en stor oplevelse igen. Du får en reportage fra mesterskabet, hvor Danmark vandt bronze for hold.

Du får også en artikel om trænertræf i begyndelsen af oktober, hvor der i den grad også var masser af læring på tapetet. 

Det er tid for mesterskaber og afgørelser, og der har således også været DM for stående jagthunde. Her var Harris Jensen til stede, og han har skrevet en reportage derfra. 

Birte Scheel har dykket ned i gamle blade, og det har inspireret hende til en lille serie på to afsnit om rejsen til fortiden. Det er både interessant og underholdende læsning. 

I agility har der været VM, og vi havde selvfølgelig et dansk hold med. På banen blev det ikke til topresultater, men hos supporterne var danskerne klare vindere. 

Klummen er skrevet af de nye forpagtere på Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted. En sjov og interessant klumme om nutiden og fremtiden på DKK's nye sted. 

Læs også

DKK skærper fokus på dopingregler i hundesport

12-03-2025 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Opdaterede regler for brug af medicin og doping samt krav til dispensation skal beskytte hundenes sundhed og sikre fair konkurrence i DKK aktiviteter

Historisk lovgivning skal sikre sundhed og velfærd for danske hunde

27-02-2025 08:37, af Cecilie Friis Amstrup

Ny bekendtgørelse, der sætter mindstekrav for hundeopdræt i Danmark og skal sikre bedre dyrevelfærd og sundhed for både nuværende og kommende generationer af hunde, er sendt i høring i Folketinget

Samojeden Bullet er Winner of Winners

23-02-2025 20:23, af Cecilie Friis Amstrup

Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.

Hvem passer hunden, når vi rejser på ferie

04-08-2022 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er i dén grad gang i rejselysten igen. Samtidig har rigtigt mange danskere fået et kæledyr i løbet af de sidste par år. Kæledyr som nu er del af familien hos mere end halvdelen af alle danskere, viser en ny undersøgelse fra Spies. Og det stiller krav til at sikre sig gode hunde- og kattesittere, hvis man vil rejse på ferie

HUNDEN TV: Spørg Dyrlægen/PLEJE AF HUNDENS ØRER

18-01-2016 09:37, af Tine Luther
Hunden.dk har stillet dyrlægerne Torben Lindbjerg og Line Diemer fra FAMILIEDYRLÆGERNE en række spørgsmål angående hundens daglige pasning og pleje - følg med i serien og få svar. Her handler det om pleje af hundens ører.

Sådan hjælper du hunden i tordenvejr

08-06-2022 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde er bange for tordenvejr. Heldigvis kan man som ejer hjælpe sin hund med at blive fri for angsten. Nemmest er det dog, hvis man starter med at træne hunden allerede fra hvalpestadiet

Politi skred ind: Familie ville redde hund

20-04-2020 12:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag aften udbrød der brand i en villa i Hvidovre. Familien i huset var ikke hjemme, men det var hunden desværre

Stjålet retriever fundet på plejecenter

20-11-2023 20:47, af Anne Cecilie Sohl

Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.

Husk at sende dit favoritbillede af årets racevinder

20-12-2023 10:47, af Anne Cecilie Sohl

Hos HUNDEN er vi i fuld gang med opsætningen af årets racekavalkade, som årligt vises i februarnummeret. Husk i den forbindelse at sende os dit favorit billede af din racevinder. 

Fotokonkurrence i Magasinet HUNDEN

16-09-2020 14:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Vi er igen klar til at modtage billeder til HUNDENS fotokonkurrence

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny bog fortæller historien om hund og menneske

01-03-2025 08:15, af Cecilie Friis Amstrup

TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde

Crufts: En drøm blev til virkelighed for Danmarks bedste juniorhandler

08-03-2025 17:50, af Cecilie Friis Amstrup

Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere 

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

6 stjerner til Verdens Vildeste Venskab, der topper boglisterne

07-03-2025 12:16, af Cecilie Friis Amstrup

En varm og videnskabelig fortælling om hundens og menneskets venskab har taget læserne med storm og modtaget seks stjerner fra HUNDENs redaktør, Karina Green Damsgaard

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?