I disse dage udkommer årets næstsidste nummer af HUNDEN, og denne gang får du 108 sider med lidt for en hver smag.
Som det er blevet tradition i dette jubilæumsår, starter bladet med et tilbageblik på DKK's 125 år. Vi er nu nået til 1995-2008, hvor du blandt andet kan læse om uddannelse af opdrættere og 100 års jubilæum.
Du får også sidste artikel Tips til træning med Viggo og Zara.
Hanne Friis er uddannet dyrlæge og har i privaten en gordon setter, som i den grad får lov at prøve lidt af hvert. Du får en historie om det gode hundeliv hos Hanne Friis.
Der har været åbningsweekend i DKK's nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, og du kan læse en reportage fra weekenden, der bød på rally i topklasse.
Uge 42 sluttede med inspirationsdage på Kobæk Strand. Der kom masser af vitaminer til hjerne, hjerte og sjæl. Så vil du læse om frivillighed, DKK's fremtid og foreningsliv, så er det et godt sted at starte.
I Randers har der været VM for schæferhunde. Her var vi selvfølgelig også med, og det var en stor oplevelse igen. Du får en reportage fra mesterskabet, hvor Danmark vandt bronze for hold.
Du får også en artikel om trænertræf i begyndelsen af oktober, hvor der i den grad også var masser af læring på tapetet.
Det er tid for mesterskaber og afgørelser, og der har således også været DM for stående jagthunde. Her var Harris Jensen til stede, og han har skrevet en reportage derfra.
Birte Scheel har dykket ned i gamle blade, og det har inspireret hende til en lille serie på to afsnit om rejsen til fortiden. Det er både interessant og underholdende læsning.
I agility har der været VM, og vi havde selvfølgelig et dansk hold med. På banen blev det ikke til topresultater, men hos supporterne var danskerne klare vindere.
Klummen er skrevet af de nye forpagtere på Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted. En sjov og interessant klumme om nutiden og fremtiden på DKK's nye sted.
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Vi bringer her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Skribent er Allan Hansen, der er formand i Kreds 2, der dækker det vestlige Sjælland.
Hunden.dk vil gerne fejre både store og små mærkedage – uanset om det handler om en firbenet ven, en kendt profil i hundeverdenen eller en personlig begivenhed. Tip redaktionen, og vær med til at hylde alt det, der gør hundelivet helt særligt.
Nyt studie peger på, at nogle hunde kan gennemskue, når et menneske lyver over for dem
I sommermånederne har vores bloggere fortalt om deres sommerferier med hunde. Nu vil vi se og høre din historie
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang