Nu kommer HUNDEN igen

16-11-2022 08:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag og i morgen rammer HUNDEN postkasserne hos de mange DKK medlemmer. Her er, hvad du kan glæde dig til at læse om

Copyright Ridehesten.com
Foto: Torben Striboldt

 

I disse dage udkommer årets næstsidste nummer af HUNDEN, og denne gang får du 108 sider med lidt for en hver smag. 

Som det er blevet tradition i dette jubilæumsår, starter bladet med et tilbageblik på DKK's 125 år. Vi er nu nået til 1995-2008, hvor du blandt andet kan læse om uddannelse af opdrættere og 100 års jubilæum. 

Du får også sidste artikel Tips til træning med Viggo og Zara. 

Hanne Friis er uddannet dyrlæge og har i privaten en gordon setter, som i den grad får lov at prøve lidt af hvert. Du får en historie om det gode hundeliv hos Hanne Friis. 

Der har været åbningsweekend i DKK's nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, og du kan læse en reportage fra weekenden, der bød på rally i topklasse.

Uge 42 sluttede med inspirationsdage på Kobæk Strand.  Der kom masser af vitaminer til hjerne, hjerte og sjæl. Så vil du læse om frivillighed, DKK's fremtid og foreningsliv, så er det et godt sted at starte. 

I Randers har der været VM for schæferhunde. Her var vi selvfølgelig også med, og det var en stor oplevelse igen. Du får en reportage fra mesterskabet, hvor Danmark vandt bronze for hold.

Du får også en artikel om trænertræf i begyndelsen af oktober, hvor der i den grad også var masser af læring på tapetet. 

Det er tid for mesterskaber og afgørelser, og der har således også været DM for stående jagthunde. Her var Harris Jensen til stede, og han har skrevet en reportage derfra. 

Birte Scheel har dykket ned i gamle blade, og det har inspireret hende til en lille serie på to afsnit om rejsen til fortiden. Det er både interessant og underholdende læsning. 

I agility har der været VM, og vi havde selvfølgelig et dansk hold med. På banen blev det ikke til topresultater, men hos supporterne var danskerne klare vindere. 

Klummen er skrevet af de nye forpagtere på Hundeaktivitetscenter DKK Ringsted. En sjov og interessant klumme om nutiden og fremtiden på DKK's nye sted. 

Læs også

Kennel Starworkers modtog DKKs opdrætterpris

Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Hundegåtur med et godt formål

05-05-2025 09:32, af Cecilie Friis Amstrup

Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.

En god dag på jobbet

11-12-2023 08:44, af Anne Cecilie Sohl

I sidste uge, torsdag den 7. december, fandt et par gode hundenæser tilfældigt et laboratorium med cannabisplanter i Viborg.

Pas på hunden i december

03-12-2011 08:18, af Tine Luther
December måned byder på en del potentielle farer for hundene – vores julehygge kan nemlig give forgiftninger.

Send os dit bedste foto

07-02-2025 08:33, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 25. februar

Hunden.dk kommer til MyDOG

02-01-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag åbner dørene til nordens største hundeudstilling, MyDOG. I år er hunden.dk på plads i Sverige, så du kan følge begivenhederne

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.

Sommerhunden er på vej til postkasserne

12-06-2020 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende uge modtager DKK’s medlemmer juninummeret af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).