Masser af hunde på Store Hestedag

05-09-2013 11:14, af Tine Luther
Mød Dansk Kennel Klub på hundeområdet, når Store Hestedag løber ad stabelen i weekenden den 7.-8. september på Roskilde Dyrskueplads. Vi står i stand 219 - kom gerne og hils på os. Desuden kan du møde en række af specialklubberne under DKK. Kom og kig – og prøv selv nogle af aktiviteterne med din hund.

Store Hestedag samarbejder også i år med Dansk Kennel Klub og mange af DKK’s specialklubber. Det er et meget frugtbart samarbejde, der har medført gode aktiviteter og udstillere af hunde til glæde for hundefolket og de besøgende på Store Hestedag. Se verdens hurtigste hunderacer løbe lure coursing Næsten 200 lynhurtige mynder af forskellige racer (greyhounds, whippets, afghanere, salukier m.fl.) nyder jagten efter den kunstige "hare". Det sker om søndagen. Få din hund bedømt - den behøver ikke at være raceren Som noget nyt på Store Hestedag, kan du få bedømt din hund af en autoriseret dommer. Dommeren giver en mundtlig gennemgang af hunden. Bedømmelsen er ikke officiel. De engagerede dommere er Svein E. Bjørnes og Charlotte Høier. Der er ikke mulighed for tilmelding - der er bedømmelse efter tur. Bedømmelse lørdag og søndag fra kl. 11.00 - 13.00. Hundematch Dansk Kennel Klub kreds 2 arrangerer hundematch lørdag og søndag. Det er ikke længere muligt at tilmelde sig hundecatch.Hundematch er en uofficiel, morsom udstillingsform, hvor man kan øve såvel sig slev som hunden til de officielle udstillinger. Ved lodtrækning dyster hundene mod hinanden to og to, indtil der kun er 4 hunde tilbage. Specialklubudstillinger Lørdag afholder Myndeklubben udstilling, og om søndagen står Dansk Dogue de Bordeaux klub og Dansk Cavalier King Charles Spaniel klub for tur. Af øvrige aktiviteter kan du bl.a. opleve: - Før du køber hund, gode råd - Dressur af hunde - Træning af hvalpe og unghunde - Heelwork To Music - Dansk Brugshundeklubs opvisningshold - Showhold fra Shæferhundeklubben Se mere om Store Hestedag via linket under billederne til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?