Mange hunde skiftede hjem i 2011

08-02-2012 14:38, af Tine Luther
I 2011 fik 10 dyr om dagen nye hjem via Dyrenes Beskyttelses internater. I alt fik 3725 hunde og katte et nyt hjem.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Hundeallergi, flytning, skilsmisser eller vanrøgt. Der er mange grunde til, at dyr ender på internater. I 2011 lykkedes det Dyrenes Beskyttelses internater at finde et nyt hjem til 1184 hunde og 2541 katte. "Jeg er naturligvis glad for tallene, for det betyder, at Dyrenes Beskyttelse hver dag i snit har hjulpet 10 dyr til et nyt, godt liv. Dyr, som manglede en familie og et sted at bo. Så det er vi i Dyrenes Beskyttelse meget tilfredse med", siger Lotte Brink, dyrlæge og projektleder for internaterne i Dyrenes Beskyttelse. Blandede skæbner bag tallene De mange dyr kommer blandt andet til et af Dyrenes Beskyttelses internater, fordi de ikke længere kan bo hos deres ejer. Det kan være, at ejeren har fået allergi overfor dyret, er blevet nødt til at flytte eller måske netop har fået børn og derfor ikke har overskud til at tage sig af kæledyret. Men desværre er der også flere triste skæbner bag tallene fra Dyrenes Beskyttelses internater. En stor del af dyrene stammer nemlig fra dyreværnssager. "Det betyder, at mange af hundene og kattene kom til internaterne, fordi de ikke havde det godt, der hvor de var. De var enten underernærede, dehydrerede, alvorligt syge eller ligefrem mishandlede", siger Lotte Brink. Kilde: Dyrenes Beskyttelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.