Logrende haler, pelsede hundepersonligheder og en stemning, der emmer af haleglade herligheder – det er, hvad der venter, når Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, igen åbner dørene til årets hyggeligste hundeudstilling midt i sensommeridyllen på solskinsøen.
Så glem madpakker og skolestart for en stund, og tag hele familien (og hunden) med til Rønne Stadion Nord den 15.–17. august, hvor over 5000 hunde fra 21 forskellige lande indtager græsset til én af sommerens mest charmerende og internationale begivenheder: Dansk Kennel Klubs store tredobbelte udstilling på Bornholm.
Med hele tre udstillingsdage i vente er der lagt op til en sand fejring af hunde i alle former, farver og størrelser. Fra fredag til søndag vil området summe af liv, når dygtige hunde og passionerede ejere samles for at vise racernes bedste sider frem for erfarne eksteriørdommere fra både Danmark og udlandet.
Internationale toppræstationer og prestigefyldte titler
Der bliver masser at opleve for publikum, når hele 227 forskellige racer stiller til bedømmelse. Alle 10 FCI-grupper er repræsenteret hver dag, og publikum kan se frem til et sandt overflødighedshorn af hunderacer – alle racer er i ringen hver dag fra de mindste, charmerende chihuahuaer til de mest majestætiske grand danois. Fredag skydes festlighederne i gang med en international CACIB-udstilling for alle racer, og lørdag fortsætter konkurrencerne med endnu en international CACIB-udstilling, hvor hundene kæmper om titlen som Hammershusvinder 2025. Søndag rundes weekenden af med en nordisk udstilling, hvor det eftertragtede nordiske certifikat er på højkant – et vigtigt skridt mod titlen som Nordisk Champion. Ligeledes dystes der om søndagen også om titlen som Bornholmsvinder 2025.
Find din favorit – og planlæg besøget
Ønsker man at opleve bestemte racer, er det en rigtig god idé at orientere sig i dagens program på forhånd. Alle racebedømmelser starter kl. 9.00 alle tre dage, og rækkefølgen for, hvornår de enkelte racer går i ringen, fremgår tydeligt af de såkaldte ringlister, som er opdelt i ”Ringliste fredag”, ”Ringliste lørdag” og ”Ringliste søndag”. Disse opdateres løbende og findes på Dansk Kennel Klubs hjemmeside.
På hjemmesiden finder man også en oversigt over de 23 ringe, der er fordelt ud over udstillingsområdet. Det kan derfor godt betale sig at planlægge sit besøg hjemmefra – især hvis man har et særligt ønske om at se en bestemt race i aktion. Bedømmelsen kan nemlig være hurtigt overstået, og det ville være drønærgerligt at komme for sent, hvis man netop havde sat snuden op efter at se sin favorit.
Store ring – shopping og gode tilbud
Hvis man først har mulighed for at komme lidt senere på dagen, så er der bestemt også stadig mulighed for at se en masse flotte hunde. De hunde som dommerne har udvalgt, som de flotteste tidligere på dagen, dyster nemlig i gruppefinalerne i Store ring fra kl. 15. Og til sidst kåres vinderhunden i ”Best in Show”.
På udstillingsområdet ved Store ring er der også mulighed for at shoppe lidt nyt med hjem fra en af standene. Her kan man nemlig finde diverse specialprodukter til hund og ejer. Man er også altid velkommen til at komme forbi Dansk Kennel Klubs informationstelt og tale med en af medarbejderne, hvis man skulle have spørgsmål.
Der findes selvfølgelig også madboder, hvor man kan få stillet sulten og slukket tørsten.
Uanset om du er hundeelsker, nysgerrig nybegynder eller bare ude efter en dejlig dag med familien – så kom og vær med til hundefesten i Rønne.
Dato: 15.- 16. – 17. august 2025
Udstillingens adresse: Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne
(Bemærk, at udstillingen foregår udendørs).
Åbningstider:
Indgang: Kl. 07.45
Racebedømmelser: kl. 9.00
Finalekonkurrencerne: starter kl. 15.00 i finaleringen (Store ring).
Adgangspriser:
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér
Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Den 10., 11. og 12. maj får du mulighed for at møde ikke færre end 9.369 forskellige hunde af 273 forskellige racer. Og det er det optimale udgangspunkt, hvis du går med tanker om at lukke et nyt pelset familiemedlem ind i dit hjem og hjerte
Søndagens BIS blev den svenske rottweiler, Siderotts Atom, der med sin sejr klatrede op på andenpladsen i Årets Hund
Lørdag var første dag på den internationale hundeudstilling i Herning. Her spillede dansk/svensk gårdhund en hovedrolle
18 beagleejere har i forbindelse med udstillingen på Bornholm holdt ferie sammen i Storløkke Feriepark. Det er blevet en tradition, der vokser år for år
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet