Kvinde finder ni hvalpe efterladt i køletaske

27-10-2016 08:14, af Kasper Larsson
Når man kører i bil, er det ikke sikkert at man lægger specielt meget mærke til sine omgivelser. Det gjorde en kvinde fra Texas heldigvis

Vi burde altid have en vis mængde af vores opmærksomhed rettet mod vejkanten når vi kører bil. Ikke for meget – så risikerer vi at køre galt og havne i en ulykke. Derfor er det også et lykketræf, at en bilist fra Texas opfangede en efterladt køletaske ved vejkanten. Det var en varm dag, solen skinnede fra en skyfri himmel. Hun besluttede sig derfor at inspicere køletasken nærmere. Køletasken var i så god stand, at hun planlagde at tage den med hjem, men da hun åbnede den, kunne hun ikke tro sine egne øjne. Nogen havde fyldt tasken med ni hvalpe. Og her taler vi ikke små chihuahuahvalpe, men schæferhvalpe! De små var dækket af deres egen afføring og urin, med kun meget lidt ilt tilbage. Havde hun ikke stoppet, var denne historie uden lykkelig udgang. Heldigvis havde hun ikke sin fulde opmærksomhed rettet mod vejen denne dag. Efter at være kommet sig over chokket over at finde ni levende hvalpe i køletasken, ringede hun til Sulphur Springs dyreværn. Karri McCreary, en dyrlæge ved Vet Ranch, modtog opkaldet om de ni hvalpe og deres øjeblikkelige brug for hjælp. – Jeg kørte direkte over for at hente dem, siger Karri til The Dodo og fortsætter: De var stadig i køletasken. Redningsarbejderne mener, at kvinden må have fundet dem, umiddelbart efter de blev efterladt. Med den sparsomme mængde luft i tasken samt varmen, havde hvalpene ikke overlevet længe. Efter en grundig inspektion er alle hvalpene nu blevet clearet. De er stærke og legesyge og ved godt helbred. Takket være organisationen Hunt County Pets Alive har alle hvalpene også fundet et nyt hjem, så snart de har fået de nødvendige vaccinationer og gennemgående medicinsk tjek. Kilde: Littlethings.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.