Social indlæring betyder at opnå en ny adfærd fra observationen af andre. Nye etologiske studier afslører hundes sociale kognitive evner og viser, at de er overraskende veldisponerede for at lære socialt af mennesker. ”Gør som jeg gør”, er en ny træningsmetode baseret på hundes sociale kognitive evner - især på deres imitative evner. Med denne teknik, lærer hunde ny adfærd ved hjælp af observation og imitation af deres ejere. Igennem seminaret vil vi se, hvordan man lærer hunde at efterligne os, og hvorledes man udvikler sig ved hjælp af træningsmetoden. Hundene vil først lære at imitere et lille sæt af genkendelige handlinger, (handlinger som allerede er indlært med traditionelle teknikker) og derefter generalisere denne metode. I slutningen af weekendens undervisning, vil ejeren være i stand til at lære hunden ny adfærd, ved blot at vise den, hvad den skal gøre. Der vil også blive redegjort for de kognitive evner, der ligger til grund for imitation og denne træningsmetode, som er den første metode baseret på hundes kognitive evner. Kurset afholdes på Danhostel Givskud, Løveparkvej 2b, 7323 Give. Undervisningen foregår på engelsk. Priser fra 2000 kr - 3200 kr. alt efter om man ønsker at medbringe hund og/eller ønsker overnatning. Læs mere og køb billetter på www.tro-fast.dk, hvor du også kan hente programmet som PDF-fil.
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet