Social indlæring betyder at opnå en ny adfærd fra observationen af andre. Nye etologiske studier afslører hundes sociale kognitive evner og viser, at de er overraskende veldisponerede for at lære socialt af mennesker. ”Gør som jeg gør”, er en ny træningsmetode baseret på hundes sociale kognitive evner - især på deres imitative evner. Med denne teknik, lærer hunde ny adfærd ved hjælp af observation og imitation af deres ejere. Igennem seminaret vil vi se, hvordan man lærer hunde at efterligne os, og hvorledes man udvikler sig ved hjælp af træningsmetoden. Hundene vil først lære at imitere et lille sæt af genkendelige handlinger, (handlinger som allerede er indlært med traditionelle teknikker) og derefter generalisere denne metode. I slutningen af weekendens undervisning, vil ejeren være i stand til at lære hunden ny adfærd, ved blot at vise den, hvad den skal gøre. Der vil også blive redegjort for de kognitive evner, der ligger til grund for imitation og denne træningsmetode, som er den første metode baseret på hundes kognitive evner. Kurset afholdes på Danhostel Givskud, Løveparkvej 2b, 7323 Give. Undervisningen foregår på engelsk. Priser fra 2000 kr - 3200 kr. alt efter om man ønsker at medbringe hund og/eller ønsker overnatning. Læs mere og køb billetter på www.tro-fast.dk, hvor du også kan hente programmet som PDF-fil.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.