I Sverige er en 2-årig chihuahua blevet taget af en kongeørn. Ejeren havde lukket sine to chihuahuaer ud i haven, men kun den ene af dem kom ind, da der blev kaldt efter dem. Lilleman, som den sidste af dem hed, var sporløst forsvundet fra haven, og det viste sig, at lokale jægere heller ikke kunne finde spor af hunden. Næste dag, da ejeren var ude at lede, opdagede hun en blodpøl ved den ene husmur, og hendes tanke var, at Lilleman var blevet skudt. Der var dog ikke ydligere spor, og en samtale med en af naboerne kastede klarhed over mysteriet. Naboen havde nemlig flere gange set en kongeørn kredse over haven, og han havde set ørnen flyve væk med, hvad han troede var en kanin. Højst sandsynligt har det været Lilleman. Kongeørnen er fredet i det område, hvor hændelsen er sket, og ejeren modtager 16.000 svenske kroner i erstatning fra staten, der dækker tabet som en vildtskade. Kilde: dagens.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker