Kom godt i gang med sjove tricks

16-03-2017 12:12, af Kasper Larsson
Har du lyst til at lære mere om, hvordan du kan træne hund ved hjælp at belønning og motivation?
Copyright Ridehesten.com
Kurset "Kom godt i gang med sjove tricks" er perfekt for dig, der vil tilbringe lidt kvalitetstid sammen med din hund, og lære den nogle sjove tricks. (Foto: Shutterstock)

Kan du lide at træne hund, men er du træt af almindelig lydighedstræning? Vil du gerne kunne imponere familie og venner ved at have en hund, der kan alle mulige sjove tricks? Så er kurset; "Kom godt i gang med sjove tricks" lige noget for dig og din hund.  På kurset vil vi arbejde med mange forskellige tricks, så der er noget, der passer til enhver hund. Vi vil f.eks. lære hunden at bakke, at springe over en stok, at sidde som en kanin og mange andre små cirkus-numre.  Vi vil udfordre hunden, arbejde med belønning og timing, og gennem træningen vil du styrke relationen til din hund.    Vi vil gøre vores bedste for at give dig en sjov dag, og din hund vil elske dig for det.  Undervisere: Emmy Simonsen og Jette Porter Tid: lørdag d. 10.6 kl. 9 - 15. Sted: Bag DKKs bygning, Parkvej 1, 2680 Solrød Strand.   Pris: 600 kr for hund og hundefører. Tilskuere uden hund: 250 kr.  Prisen inkludere kaffe og the i løbet af dagen, men ikke frokost. Tilmelding via hundeweb Max 12 pladser med hund.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.