Da min forrige hund, Alfredo, var hvalp, havde han en anden hvalp at lege med. Mange gange tumlede de lystigt rundt i leg, indtil de pludselig en dag stødte sammen. Et uheld, der resulterede i, at min hund blev meget sur og gal på sin førhen så gode ven. De kunne nu ikke være sammen mere.
Nuvel, jeg foreslog da min veninde, som havde Alfredos forrige ven, at vi gik ture sammen, men nu med to mindst meter imellem os, og langsomt forstod min hund, at det måske ikke helt var vennens skyld, at sammenstødet skete, og begge hunde blev igen trygge, og snart tumlede de igen rundt i leg.
Hvorfor nu denne historie?
Fordi jeg forstod, hvor vigtigt det er at prøve at forstå, at hunde også snakker sammen via signaler, og nogle gange skal have tid til tilgivelse.
Så, nu er jeg ved sagens kerne: Hvis man ikke har lyst til at træne på en hundeskole, hvor hundene tit er i snor og længe står det samme sted, og det ikke altid er tilrådeligt at slippe løs, eller det måske er svært at forstå hundenes signaler, eller man måske gerne vil give sin hund en oplevelse med artsfæller, så er her et lykkeligt tilbud:
Tag med på Kreds 10’s hundeskovture. Her kan du øve dig i hundesprog og opleve din hunds glæde ved at ”snakke” med artsfæller, og vi tobenede kan have glæde af at lære andre racer at kende.
Nu er det snart forår. Det dufter derude. Hundene vil elske at blive socialiseret med en baggrund af sol, strand og fællesskab.
Pote og logrende hale fra Alfine og flok.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet