Kelpie er verdens dyreste hund

31-10-2022 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kelpien Capree Eve kan nu kalde sig verdens dyreste hund, efter at være blevet solgt for svimlende 233.000 kroner

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobe Stock

 

I det australske landbrug spiller hunden en vigtig rolle. Her er det ikke som rottehund, vores firbenede venner bliver brugt men til at hyrde får.

Og har man held til at opdrætte en virkelig dygtig fårehund, så kan der altså være store penge i det. Det kan Chris Stapleton bevidne. Han har opdrættet kelpier i 50 år, men forleden oplevede han noget, som han aldrig tidligere har oplevet. En af hans hunde blev nemlig solgt for cirka 233.000 kroner og dermed blev hunden den dyreste i verden.

Hunden hedder Capree Eve har siden sin hvalpetid imponeret den garvede opdrætter. Allerede da Eve var otte uger gammel, løb hun rundt om fårene og arbejdede med dem.

– Hun har bare et helt specielt naturligt instinkt, som jeg ikke har set før, fortæller Chris Stapleton til The Sydney Morning Herald.

Chris Stapleton er ikke i tvivl om, hvorfor hundene fortsat har en plads i det australske landbrug.

– En maskine kan jo ikke gå ud og hente mine får eller føre dem ud på marken, og så stadig være være familiens bedste ven, lyder det fra Chris Stapleton. 

Læs også

Hund solgt for over 10 millioner kr.

19-03-2014 14:35, af Tine Luther
Efter sigende er verdens dyreste hund blevet solgt i Kina. Pris: 1.9 millioner dollar.

Døv hyrdehund lærer tegnsprog

12-04-2021 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Peggy mistede hørelsen, mistede hun også evnen til at arbejde som hyrdehund. Den evne er nu genfundet, da hun har lært at forstå tegnsprog

Hund redder ejer fra klapperslange

21-06-2013 15:32, af Tine Luther
Anatolsk hyrdehund blev hyldet som en sand helt efter at have redder en bjergvandrer fra en klapperslange.

Röskvas rejse

05-12-2017 18:20, af Marie Helene Rigård Rohleder

Den islandske fårehund Surtsey’s R-Röskvas rejse begyndte for 2 ½ år siden i en hvalpekasse på Fyns land. Derefter boede den i en kort periode i Østrig, som endte i et gidseldrama, hvorefter hunden blev hentet tilbage til Fyn, og for en måned siden var hun til parring i Frankfurt

Dagens Læserfoto: At bukke for sneen

12-12-2020 07:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nogen bukker under, andre nøjes med at bukke. Denne pyrenæiske hyrdehund med korthårshoved bukker for den nyfaldne sne. Billedet er taget af Mette Hundebøll Larsen

Gilpa

Strejfende hund fanget

12-09-2012 10:36, af Tine Luther
En hvid schweizisk hyrdehund, der har strejfet rundt – måske i mere end et år – blev i går indfanget i den nordjyske by Aars.

Kim er verdens dyreste hyrdehund

10-02-2021 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

27.000 pund. Det var prisen for border collien Kim på en auktion og hermed er Kim blevet verdens dyreste hyrdehund

Fredagsquiz: Hvad ved du om hvid schweizisk hyrdehund

16-08-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Kært barn har mange navne. Her kalder vi den hvid schweizisk hyrdehund. Hvad ved du om den

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hundene skabte venskab ved morgenbordet

01-05-2025 07:59, af Cecilie Friis Amstrup

Et kroophold i det nordjyske førte til fælles middage og nye bånd mellem to hundefamilier. 

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.