Når starten går til K9 Biathlon for alle på lørdag, er der en meget bred palet af både hunderacer og løbere repræsenteret. Løbet har nemlig formået også at favne løbere med udfordringer som autisme, ADHD og PTSD.
Derfor bakkes løbet bl.a. også op af The Voice of Pets tidligere kendt som Dansk Dyreværn Århus, der også arbejder med terapi- og psykiatrisk servicehunde.
– Netop det unikke bånd mellem hund og fører, samt de udfordringer de møder undervejs, går hånd i hånd med tanken om at sammen når vi længere, og vi er helt sikre på at uanset, hvilke udfordringer man måtte have, så bliver lørdagens løb noget helt specielt for alle involverede, siger arrangør Lotte Höhrmann.
Noget af det, arrangørerne hører fra folk med forskellige udfordringer, er, at sporten er meget individuel, og der står ikke en masse og har opskruet forventninger til ens præstation. Det er bare arbejdet mellem løber og hund i det tempo, man nu kan klare.
Der er desuden tilmeldt flere end 60 forskellige hunderacer.
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
En hel landsby stod bag, da Værum sydvest for Randers for første gang dannede ramme om et K9 Biathlon. En dag fyldt med hundeglæde, sjove forhindringer og masser af fællesskab.
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
Første weekend i november løber årets største hundefest af stablen, når den store udstillingfinale afholdes i Herning
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden inviterer til ”Kampen om København” set fra hundeperspektiv, vil Ballerup Idrætsby blive fuld af hundeglam, højt humør og logrende haler. Der lægges ud med første bjæf lørdag kl. 10
Vi tager rigtig mange billeder i løbet af et år. Her får du et galleri med nogle af 2021's sjove og dejlige billeder
Her får du en oversigt over vinderne i lørdagens Store Ring. Tillykke til alle
Ewa Björketun er en af de handlere med den allerbedste udstråling. Det beviste hun igen på lørdagens udstilling, men hvad viser billedet
Så er der godt nyt, for fra 1. oktober må hunden igen løbe frit på stranden. Hvis din hund endnu ikke er blevet introduceret til det våde element , kan den godt lære det, hvis I kommer godt fra start
Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025