For kæledyrsejere er hunden, katten, eller hvad man ellers har, lige så højt elsket, som var det ens eget barn. Det svarer 68 procent i en undersøgelse udført af Spies. Det skriver Spies i en pressemeddelelse. Og derfor er det også naturligt, at man allerhelst vil have sin familie eller gode venner til at passe vuffer. Blot 16 procent får passet deres kæledyr på et internat, som en tredjedel også mener kan være en dyr løsning
Vil opdateres om hundens trivsel
Lige så vel som mange forældre er vant til at følge med i deres børns hverdag i børnehaven eller vuggestuen via billeder og videoer, er der også et udpræget behov hos kæledyrsejere for at følge med i dyrest ve og vel derhjemme, mens man selv slikker sol sydpå. Således svarer 58 procent, at man gerne vil følge med og have opdateringer i løbet af ferien.
Næsten halv million forhindret i rejse på grund af kæledyr
Det er ikke altid, det er muligt at få familie og venner til at agere dyrepassere. Det kan sætte en kæp i hjulet for ferieplanlægningen. 41 procent af de adspurgte har på et tidspunkt oplevet, at deres kæledyr forhindrede dem i at rejse på ferie, og 23 procent af dem der ikke har et kæledyr svarer da også, at det er udsigten til at undvære deres ferierejser, der afholder dem.
Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.
Da labrador retrieveren Elliot i denne uge fyldte seks år, blev det fejret med et kroophold i Rold, hvor både han og hans ejere nød ro, natur og hundevenlig luksus.
Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.
Karen Maagaard Lund er uddannet dyrepasser, men har startet sit eget firma, hvor hun tilbyder pasning af dyr i deres eget hjem
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?