For kæledyrsejere er hunden, katten, eller hvad man ellers har, lige så højt elsket, som var det ens eget barn. Det svarer 68 procent i en undersøgelse udført af Spies. Det skriver Spies i en pressemeddelelse. Og derfor er det også naturligt, at man allerhelst vil have sin familie eller gode venner til at passe vuffer. Blot 16 procent får passet deres kæledyr på et internat, som en tredjedel også mener kan være en dyr løsning
Vil opdateres om hundens trivsel
Lige så vel som mange forældre er vant til at følge med i deres børns hverdag i børnehaven eller vuggestuen via billeder og videoer, er der også et udpræget behov hos kæledyrsejere for at følge med i dyrest ve og vel derhjemme, mens man selv slikker sol sydpå. Således svarer 58 procent, at man gerne vil følge med og have opdateringer i løbet af ferien.
Næsten halv million forhindret i rejse på grund af kæledyr
Det er ikke altid, det er muligt at få familie og venner til at agere dyrepassere. Det kan sætte en kæp i hjulet for ferieplanlægningen. 41 procent af de adspurgte har på et tidspunkt oplevet, at deres kæledyr forhindrede dem i at rejse på ferie, og 23 procent af dem der ikke har et kæledyr svarer da også, at det er udsigten til at undvære deres ferierejser, der afholder dem.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.
Da labrador retrieveren Elliot i denne uge fyldte seks år, blev det fejret med et kroophold i Rold, hvor både han og hans ejere nød ro, natur og hundevenlig luksus.
I ferieperioder kan det være svært at finde pasning til familiens logrende medlem. Nu kan du få passet din hund hos Dyreværnet København og Dyreværnet Jylland v/Søndergaard Hunde- og Kattepension.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.