Jagt & Outdoor er også for hunde

27-03-2018 08:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der Jagt & Outdoor 2018 i Odense. Messen satte besøgsrekord, og der var masser af hunde på messen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

En messe med alle fire haller i Odense Congress i brug, flere udstillere end i 2016 og et foredragsprogram spækket med spændende emner om alt fra rovfugles jagtteknik til hvalpetræning satte forventningerne til Jagt & Outdoor skyhøjt før åbningen.

Forventningerne blev indfriet, da ca. 17.000 gæster gik igennem dørene til årets messe, der dermed satte besøgsrekord. Lørdagen var den mest populære dag på Jagt & Outdoor messen, hvor der både var rejseauktion, en række spændende foredrag og besøg af justitsminister Søren Pape Poulsen. Alene lørdag gik knap 8.000 besøgende igennem de fire messehaller.

– Jeg er rigtig glad for og stolt af, at så mange har besøgt Jagt & Outdoor messen. Vi har i år udvidet med endnu en udstillingshal for at gøre plads til et stort hundeområde og det kan jeg se, at de besøgende har været rigtig glade for. Samtidig har jeg fået rigtig mange positive tilbagemeldinger fra både udstillere og foredragsholdere, så alt i alt er jeg meget tilfreds med årets messe, siger projektleder Hans Henrik Jacobsen.

Presseansvarlig Sofie Vejlmark Andersen kan ikke sige nøjagtigt, hvor mange hunde der gæstede messen, da folk havde lov til at tage deres egen hund med, men hun anslår, at der har været flere hundrede hunde over de tre dage.

– Derudover havde vi 26 forskellige hundeklubber, som hver har deres race, fortæller hun.

Årets messe var den 18. gang, at Jagt & Outdoor messen blev afholdt, og allerede tidligt kunne arrangørerne melde udsolgt i den store hal, Sparekassen Fyn Arena. Herefter blev der inddraget endnu en hal i Odense Congress Center, hvilket gjorde årets messe til den største Jagt & Outdoor messe nogensinde.

– Det er fantastisk, at Jagt & Outdoor messen er blevet så stor en succes, at vi igen i år kan sætte besøgsrekord. Det har også kunne mærkes blandt både udstillere og besøgende, at messen er blevet større. Det er mit håb og forventning, at messen i 2020 skal være lige så stor og have ligeså mange besøgende - hvis ikke flere, siger projektleder Hans Henrik Jacobsen.

Besøgstallet fra 2014 var knap 11.000 besøgende, mens det i 2016 var knap 14.000 besøgende.

Læs også

Masser af jagthunde på messen ”Jagt & Outdoor”

06-04-2012 08:41, af Tine Luther
Den 13., 14. og 15. april 2012 afholdes messen ” Jagt & Outdoor” i Odense Congress Center. Jagthunde kommer til at spille en stor rolle på messen, og man kan opleve masser af racer i aktion.

Årets hunde

04-11-2013 14:12, af Tine Luther
Traditionen tro blev alle vinderne af Dansk Kennel Klubs årskonkurrencer hyldet ved årets sidste udstilling.

I dag afgøres årskonkurrencerne

14-11-2021 09:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det blevet tid til årets sidste store udstillingsdag, og vanen tro er det en dag med masser af fest

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Rekordstor international hundeudstilling

19-08-2017 20:40, af Marie Helene Rigård Rohleder

I denne weekend afholder Dansk Kennel Klub stor international hundeudstilling på Bornholm. Solskinsøen levede op til sit navn, og lørdagens udstillinger forløb gnidningsfrit. Knap 2000 hunde var tilmeldt dagens udstillinger

Magtor rimer på kiropraktor - men det er meget meget mere

03-11-2019 11:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Hal C kan besøge en helt ny stand på DKK's udstillinger. Standen ejes af Magtor, og her kan man få testet hundens bevægeapparat

 

Når vinklen snyder

24-06-2023 20:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ewa Björketun er en af de handlere med den allerbedste udstråling. Det beviste hun igen på lørdagens udstilling, men hvad viser billedet

Se billederne: Lørdag i Rønne

15-08-2021 07:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen på Bornholm. Her får du et galleri af nogle af vores billeder fra lørdagen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse