Jagt & Outdoor er også for hunde

27-03-2018 08:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der Jagt & Outdoor 2018 i Odense. Messen satte besøgsrekord, og der var masser af hunde på messen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

En messe med alle fire haller i Odense Congress i brug, flere udstillere end i 2016 og et foredragsprogram spækket med spændende emner om alt fra rovfugles jagtteknik til hvalpetræning satte forventningerne til Jagt & Outdoor skyhøjt før åbningen.

Forventningerne blev indfriet, da ca. 17.000 gæster gik igennem dørene til årets messe, der dermed satte besøgsrekord. Lørdagen var den mest populære dag på Jagt & Outdoor messen, hvor der både var rejseauktion, en række spændende foredrag og besøg af justitsminister Søren Pape Poulsen. Alene lørdag gik knap 8.000 besøgende igennem de fire messehaller.

– Jeg er rigtig glad for og stolt af, at så mange har besøgt Jagt & Outdoor messen. Vi har i år udvidet med endnu en udstillingshal for at gøre plads til et stort hundeområde og det kan jeg se, at de besøgende har været rigtig glade for. Samtidig har jeg fået rigtig mange positive tilbagemeldinger fra både udstillere og foredragsholdere, så alt i alt er jeg meget tilfreds med årets messe, siger projektleder Hans Henrik Jacobsen.

Presseansvarlig Sofie Vejlmark Andersen kan ikke sige nøjagtigt, hvor mange hunde der gæstede messen, da folk havde lov til at tage deres egen hund med, men hun anslår, at der har været flere hundrede hunde over de tre dage.

– Derudover havde vi 26 forskellige hundeklubber, som hver har deres race, fortæller hun.

Årets messe var den 18. gang, at Jagt & Outdoor messen blev afholdt, og allerede tidligt kunne arrangørerne melde udsolgt i den store hal, Sparekassen Fyn Arena. Herefter blev der inddraget endnu en hal i Odense Congress Center, hvilket gjorde årets messe til den største Jagt & Outdoor messe nogensinde.

– Det er fantastisk, at Jagt & Outdoor messen er blevet så stor en succes, at vi igen i år kan sætte besøgsrekord. Det har også kunne mærkes blandt både udstillere og besøgende, at messen er blevet større. Det er mit håb og forventning, at messen i 2020 skal være lige så stor og have ligeså mange besøgende - hvis ikke flere, siger projektleder Hans Henrik Jacobsen.

Besøgstallet fra 2014 var knap 11.000 besøgende, mens det i 2016 var knap 14.000 besøgende.

Læs også

Masser af jagthunde på messen ”Jagt & Outdoor”

06-04-2012 08:41, af Tine Luther
Den 13., 14. og 15. april 2012 afholdes messen ” Jagt & Outdoor” i Odense Congress Center. Jagthunde kommer til at spille en stor rolle på messen, og man kan opleve masser af racer i aktion.

Er du klar til årets store hundefest?

31-10-2018 14:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend afvikles årets sidste hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. Næsten 8.000 hunde fordelt over 264 forskellige racer vil lægge vejen forbi Messecenter Hernings store haller over weekenden. Her vil der altså være rig mulighed for at opleve alt fra stor til lille, fra jagthund til selskabshund, eller fra kort til lang pels. Det bliver kort sagt en sand hundefest med pomp og pragt

Rekordstort hundemøde i Fredericia

07-02-2018 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend danner Messe C i Fredericia rammer for årets første hundeudstilling organiseret af Dansk Kennel Klub. Med denne udstilling skydes hundeåret i gang med manér med et rekordhøjt antal tilmeldinger for årets første udstilling. I alt når udstillingen op på næsten 3.500 tilmeldinger fordelt over to dage

Så er der billeder fra Bornholm

28-06-2023 10:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Tak for en fantastisk weekend på Bornholm. Nu er billederne klar

Herning og hunden, HUNDEN og Herning

01-11-2018 15:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når årets sidste udstilling i DKK-regi åbner dørene i Herning lørdag, er HUNDEN naturligvis med, og vi har brug for din hjælp

La grande finale i Herning

30-10-2014 09:21, af Tine Luther
Birger er en menneskets bedste ven. Han er en helt særlig politihund, der klarer voldtægtsforbrydere og drabsmænd - og han vil blive hædret for sin indsats på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Messecenter Herning i den kommende weekend. Birger bliver ikke alene. Over 7.800 andre hunde fra hele Europa kommer til bedømmelse hos de internationale dommere ved årets sidste og største hundeudstilling.

Se billederne: Forårsmesterskab stående jagthunde

13-04-2023 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Skærtorsdag var der forårsmesterskab for stående jagthunde. Vi var med hos de kontinentale racer og her kan du se lidt billeder fra dagen

Se billederne: Stillinger årskonkurrencer

11-02-2019 15:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Første udstilling er nu godt overstået. Her får du et lille overblik over stillinger i årskonkurrencer.  Der er naturligvis sammenfald mellem dem og resultaterne i Fredericia

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Vejret kunne ikke stoppe Danmarks bedste juniorhandlere

22-06-2025 18:06, af Cecilie Friis Amstrup

På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.