Det store internat i udkanten af Warszawa huser ca. 700 hunde, der enten er svigtet af deres familie eller født på gaden. Midlerne, internatet har til rådighed, er få, og hundenes levevilkår er langt fra optimale, selvom de ansatte gør, hvad de kan for at hjælpe. Også med at skaffe nye hjem til hundene. Sidste vinter nåede temperaturerne helt ned på –30 grader, og 47 af internathundene frøs ihjel i deres små hundegårde. Dansk indsamling Maxi Zoo Esbjerg arrangerer en indsamling til støtte for de polske internathunde, og således kan man donere f.eks. tæpper, dækkener og foder lørdag den 17. november i tidsrummet 11–14 hos Maxi Zoo Stormgade 155, 6715 Esbjerg N. Maxi Zoo har hidtil doneret 30.000 kr., men der er brug for meget mere hjælp. Thumbs up fra DKK DKK er enige i, at det er en god idé at hjælpe hundene i hjemlandet via allerede etablerede foreninger og internater fremfor at hente hundene til Danmark. Kilde: lokalavisen.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker