Jules O’Dwyer er hundetræner, og har trænet hunde hele sit liv. Hun har gjort sin hobby til sin levevej, og turnerer verden rundt med sine hunde, for at undervise og inspirere andre håbefulde førere. Men hun er ikke hvilken som helst hundetræner. Hun er dog dancer og træner i de to discipliner Heelwork To Music og Freestyle, og kan præsentere et imponerende CV inden for begge genrer. Men størst af alt: I 2015 vandt hun den britiske pendant til Danmark har Talent, nemlig Britain Got Talent med sine to border collier Matisse og Chase. Her tog hun England med storm med sine imponerende koreografier og utroligt dygtige hunde, der får almindelige mennesker til at stille spørgsmålstegn ved, hvad en hund IKKE kan lære – for hendes hunde er dygtige! Det bliver i den grad tydeligt i den private opvisning, Hunden.dk fik af superstjernen, og som du kan se i videoerne nedenfor. I denne uge er hun i Danmark for at undervise håbefulde og spændte kursister og dele ud af hendes store viden om hundetræning. Du kan læse mere om Jules O'Dwyers besøg i en kommende udgave af magasinet Hunden, Dansk Kennel Klubs medlemsblad. Værsgo at nyd hundearbejde i absolut verdensklasse. Hunden.dk fik en privat opvisning af superstjernen og hendes to hunde Matisse og Chase. Jules underviser på en underholdende og ligefrem måde. Der bliver bestemt ikke lagt fingre imellem. I dette klip beretter hun om vigtigheden af, at have tålmodighed med sine hunde. En gang slalom kunne det også blive til.
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.