Imponerende hundearbejde i Viborg

04-08-2016 18:00, af Kasper Larsson
I disse dage gæster den verdensberømte Jules O’Dwyer Viborg og InDog Elite Center, hvor hun underviser til centrets sommer camp

Jules O’Dwyer er hundetræner, og har trænet hunde hele sit liv. Hun har gjort sin hobby til sin levevej, og turnerer verden rundt med sine hunde, for at undervise og inspirere andre håbefulde førere. Men hun er ikke hvilken som helst hundetræner. Hun er dog dancer og træner i de to discipliner Heelwork To Music og Freestyle, og kan præsentere et imponerende CV inden for begge genrer. Men størst af alt: I 2015 vandt hun den britiske pendant til Danmark har Talent, nemlig Britain Got Talent med sine to border collier Matisse og Chase. Her tog hun England med storm med sine imponerende koreografier og utroligt dygtige hunde, der får almindelige mennesker til at stille spørgsmålstegn ved, hvad en hund IKKE kan lære – for hendes hunde er dygtige! Det bliver i den grad tydeligt i den private opvisning, Hunden.dk fik af superstjernen, og som du kan se i videoerne nedenfor. I denne uge er hun i Danmark for at undervise håbefulde og spændte kursister og dele ud af hendes store viden om hundetræning. Du kan læse mere om Jules O'Dwyers besøg i en kommende udgave af magasinet Hunden, Dansk Kennel Klubs medlemsblad. Værsgo at nyd hundearbejde i absolut verdensklasse. Hunden.dk fik en privat opvisning af superstjernen og hendes to hunde Matisse og Chase. Jules underviser på en underholdende og ligefrem måde. Der bliver bestemt ikke lagt fingre imellem. I dette klip beretter hun om vigtigheden af, at have tålmodighed med sine hunde. En gang slalom kunne det også blive til.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Cecilie Krarup fortæller om sit værste mareridt

11-06-2018 14:49, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.