I USA er valgkampen mellem de to kandidater Hillary Clinton og Donald Trump i fuld gang. Når der er valgkamp i Danmark, er nyhederne dedikeret til de forskellige kandidater, deres politiske dagsorden og dertilhørende skandaler. Men hvordan ville Danmark se ud, hvis vi var så heldige, at en labrador retriever, en schæferhund eller måske en chihuahua blev valgt til statsminister? Vi har et par bud herunder. 1. Flere parker. Og gerne nogle med springvand, som man kan bade i, hvis man er en vandhund. 2. Ingen jagtrestriktioner. Hvad er en jagthund, uden noget at jage? 3. Ingen udlændingelovgivning. Fordi hunde er venner med alle, uanset hvor de kommer fra. 4. Langt flere allierede. Man kan ikke betvivle en hunds loyalitet. 5. Ingen afgifter på åbne sportsvogne. For hunde vil have snuden ude af vinduet under kørsel – og det er meget nemmere, hvis der ingen vinduer er. 6. Bedre forsvar. Mest på grund af de gode næser og de skarpe tænder. 7. Kortere arbejdsuge. Hvornår skal man ellers kunne kaste bold, sove og gå ture i skoven? 8. Øget narkotikakontrol. Igen – næserne. 9. Frihandel. Godbidderne skal være billige. En hund som statsminister lyder umiddelbart som noget fra en tegnefilm eller et barns fantasi – men faktisk er det meget tættere på virkeligheden, end man skulle tro. Et gadekryds mellem en labrador og en rottweiler ved navn Bosco blev valgt til borgmester i den amerikanske by Sunol i Californien, og golden retrieveren Duke er borgmester i den lille by Cormorant i Minnesota. Kilde: Wideopenpets.com/Mx.com
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse