HUNDEN kommer i denne uge

18-05-2020 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen tid til at kigge i postkasserne. I denne uge får du nemlig leveret det nyeste nummer af HUNDEN, såfremt du er medlem af DKK

Copyright Ridehesten.com
Foto: Kaj Frøling

100 siders hundelæsning. Det er hvad du kan glæde dig til, når HUNDEN igen bliver leveret i postkassen i denne uge.

Forsiden er i den grad præget af australske terriere, da vi i denne måned har et raceportræt af den fine race. Det flotte billede er taget af Kaj Frøling.

Det kan godt være lidt en udfordring at fylde et hundeblad i disse tider, hvor aktiviteterne er få, men vi mener der i dette nummer både er blevet plads til menneskelige historier og god hundeviden.

Bladets første historie handler om Alexander, der har autisme. Derfor har han svært ved at forstå andres følelser, men med hunden Tinka er det anderledes. I Tinka har han fået sin første rigtige ven.

Ung Med Hund handler i denne omgang om Karoline Vendelbo Rajczyk på syv år, som har trænet hunde siden hun kunne gå på to ben.

Vi har desuden snakket med Wilfred om de manglende udstillinger, som fylder meget hos formanden for udstillingsudvalget.

Hvordan er det nu, når hvalpe skal møde den store verden? Det får du svar på i en grundig artikel om emnet fra Pia Skaarup Larsen.

Kender du Sine Rosenkrantz? Sikkert ikke. Hun er en rigtig foreningskvinde, som hele sit liv har været hestepige, men nu har hun vendt hestene ryggen og er blevet fuldblods DKK’er og ivrig agilityudøver. Du får også historien om, hvordan hendes klub bogstavelig talt reddede en ælre mands liv.

Er det ikke også noget med, at der kommet en medarbejder hos DKK på Vilhelmsborg? Jo det er der, hun hedder Louise, og hende kan du også læse om.

Der er også blevet plads til en oversat artikel af Ian Seth om racesundhed, en artikel om hundens vægt og en om hundens lugtesans.

Alt i alt endnu et blad, som vi er stolte af at kunne levere til jer.

Læs også

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.