100 siders hundelæsning. Det er hvad du kan glæde dig til, når HUNDEN igen bliver leveret i postkassen i denne uge.
Forsiden er i den grad præget af australske terriere, da vi i denne måned har et raceportræt af den fine race. Det flotte billede er taget af Kaj Frøling.
Det kan godt være lidt en udfordring at fylde et hundeblad i disse tider, hvor aktiviteterne er få, men vi mener der i dette nummer både er blevet plads til menneskelige historier og god hundeviden.
Bladets første historie handler om Alexander, der har autisme. Derfor har han svært ved at forstå andres følelser, men med hunden Tinka er det anderledes. I Tinka har han fået sin første rigtige ven.
Ung Med Hund handler i denne omgang om Karoline Vendelbo Rajczyk på syv år, som har trænet hunde siden hun kunne gå på to ben.
Vi har desuden snakket med Wilfred om de manglende udstillinger, som fylder meget hos formanden for udstillingsudvalget.
Hvordan er det nu, når hvalpe skal møde den store verden? Det får du svar på i en grundig artikel om emnet fra Pia Skaarup Larsen.
Kender du Sine Rosenkrantz? Sikkert ikke. Hun er en rigtig foreningskvinde, som hele sit liv har været hestepige, men nu har hun vendt hestene ryggen og er blevet fuldblods DKK’er og ivrig agilityudøver. Du får også historien om, hvordan hendes klub bogstavelig talt reddede en ælre mands liv.
Er det ikke også noget med, at der kommet en medarbejder hos DKK på Vilhelmsborg? Jo det er der, hun hedder Louise, og hende kan du også læse om.
Der er også blevet plads til en oversat artikel af Ian Seth om racesundhed, en artikel om hundens vægt og en om hundens lugtesans.
Alt i alt endnu et blad, som vi er stolte af at kunne levere til jer.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).