100 siders hundelæsning. Det er hvad du kan glæde dig til, når HUNDEN igen bliver leveret i postkassen i denne uge.
Forsiden er i den grad præget af australske terriere, da vi i denne måned har et raceportræt af den fine race. Det flotte billede er taget af Kaj Frøling.
Det kan godt være lidt en udfordring at fylde et hundeblad i disse tider, hvor aktiviteterne er få, men vi mener der i dette nummer både er blevet plads til menneskelige historier og god hundeviden.
Bladets første historie handler om Alexander, der har autisme. Derfor har han svært ved at forstå andres følelser, men med hunden Tinka er det anderledes. I Tinka har han fået sin første rigtige ven.
Ung Med Hund handler i denne omgang om Karoline Vendelbo Rajczyk på syv år, som har trænet hunde siden hun kunne gå på to ben.
Vi har desuden snakket med Wilfred om de manglende udstillinger, som fylder meget hos formanden for udstillingsudvalget.
Hvordan er det nu, når hvalpe skal møde den store verden? Det får du svar på i en grundig artikel om emnet fra Pia Skaarup Larsen.
Kender du Sine Rosenkrantz? Sikkert ikke. Hun er en rigtig foreningskvinde, som hele sit liv har været hestepige, men nu har hun vendt hestene ryggen og er blevet fuldblods DKK’er og ivrig agilityudøver. Du får også historien om, hvordan hendes klub bogstavelig talt reddede en ælre mands liv.
Er det ikke også noget med, at der kommet en medarbejder hos DKK på Vilhelmsborg? Jo det er der, hun hedder Louise, og hende kan du også læse om.
Der er også blevet plads til en oversat artikel af Ian Seth om racesundhed, en artikel om hundens vægt og en om hundens lugtesans.
Alt i alt endnu et blad, som vi er stolte af at kunne levere til jer.
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling
Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?