Næste sommer skal bl.a. Ukraine være vært for EM i fodbold. Det har foreløbig kostet omkring 9000 herreløse hunde livet – og ukrainske dyreværnsforeninger mener, at tallet er endnu højrere. Nu skal der ryddes op, så der ser pænt ud! Myndighederne har skærpet indsatsen mod de mange herreløse hunde. Selvom man har lovet at problemet skal angribes ud fra internationalt anerkendt praksis, hvor hundene indfanges og neutraliseres, hvorefter de bliver videreformilet eller flyttet til områder, hvor de ikke generer mennesker, aflives mange af hundene på bestialsk vis. Eksempelvis efterlader man pølsestumper indeholdende tuberkulosemedicin, som har dødelig virkning på hunde. Og det er ikke nogen behagelig død, der venter hunde, som har spist medicinen. Det er en smertefuld død med svære kramper og frådende og bloddryppende munde. UEFA afviser at have lagt pres på de ukrainske myndigheder for at skaffe sig af med de herreløse hunde. Kilde: tv2.dk
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.