Hundehøm'er til 3000 kroner

24-02-2012 14:47, af Nina Marie Villadsen
Hundeejerne risikerer store bøder, hvis de ikke fjerner de firebenedes efterladenskaber på fortove og stier - og grundejere har pligt til at feje op
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Hunden.dk

Kibæk Handelstandsforening harcelerede forleden over hundeluftere, der lader være med at samle hundenes efterladenskaber op, så byen flyder med hunde-hømhøm'er. Måske er hundeejerne ikke klar over, at deres forseelse kan udløse en bøde på hele 3000 kroner. - Den slags griseri hører ind under naturbeskyttelsesloven, og her er taksten for et efterladt hunde-ekskrement på stier, fortove, veje og andre offentlige steder 3000 kroner, oplyser politiassistent Keld Dalby fra Kibæk, som gerne modtager anmeldelser fra borgerne, hvis de er vidne til den slags forseelser. - Hvis vi modtager en anmeldelse, skrider vi til handling, og hundens ejer får en bøde på 3000 kroner. Det kræver naturligvis, at anmelderen har de korrekte oplysninger om hundeejeren, for det er ikke nok at fortælle os, at man for eksempel har set en gul labrador besørge på fortovet. Vi skal have navnet på hundeejeren også, fortæller Keld Dalby. Ifølge loven har grundejere også pligt til at holde deres fortov ren, og det gælder også for hunde-ekskrementer, hvilket i praksis betyder, at grundejeren kan blive erstatningspligtig, hvis uheldet er ude, og en person fx glider i en hundelort, falder og slår sig. - Det er grundejerens ansvar at holde sit fortov rent, så man kan færdes der uden risiko for at falde og slå sig. Det betyder derfor også, at det ikke kun er sne og is, der skal fjernes, men også hunde-ekskrementer og andet, påpeger Keld Dalby. Kilde: AOH.dk

Links

AOH

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?