Hos kennel Wagging Adventures bølgede en flok glade golden retrievere hen over græsset, mens deres forventningsfulde familier så til. Hvalpene, nu seks måneder gamle, var inviteret tilbage til en ganske særlig dag fyldt med latter, fri leg og gensynsglæde.
Leg, latter og logrende haler
Under en stålende forårssol og kølig vind tidligt i april dansede græsset under voksende poter, og luften var fuld af muntre bjæf, logrende haler og begejstrede hop. De efterhånden store hvalpe kastede sig frydefuldt ind i legens verden, som havde de aldrig været væk fra hinanden.
– Det er fantastisk at se, hvor meget de nyder hinandens selskab, fortalte Brigitte Malou Christensen, opdrætteren bag Kennel Wagging Adventures, mens hun betragtede de glade hvalpe med et varmt smil. – Det betyder meget for os at følge vores hvalpe og deres familier, og det skaber en særlig glæde at se dem trives.
Brigitte har selv tre generationer af eget golden retriever opdræt: Maggie, Holly og Wilma. Hun understreger, hvor vigtigt det er for hende at bevare kontakten med både hunde og familier.
Fødselsdagsfest med smag af eventyr
I haven stod et festtelt opslået, hvor bordene var pyntet med farverige duge og blomster, og i enden fristede en "hundebar" fyldt med lækre hundesnacks. Der var naturligvis også sørget for en hjemmelavet hundelagkage – en sand fest for snuder – som hvalpene duftede nysgerrigt til, inden de kastede sig over de lækre sager.
Stemningen var afslappet, fyldt med hjertelige grin og glade udbrud, mens hundene legede på kryds og tværs, og familierne knyttede nye bånd.
Brigitte havde også forberedt en lille gave til hver hvalp som en personlig erindring om en dag fuld af kærlighed og samhørighed.
– En god hundefødselsdag skal indeholde masser af godbidder, hundelagkage og en masse sjov, fortalte Brigitte med et glimt i øjet og tilføjede: – Det handler om at skabe en god stemning, for det smitter direkte af på hundene.
Familiefornemmelse blandt hvalpekøberne
For hvalpekøberne var dagen en oplagt mulighed for at dele oplevelser, grin og små sejre i livet med en unghund. Birgit Stig, som ejer Charlie, strålede, da hun fortalte: – Det føles som én stor familie. Vi følger hinandens hunde i en Facebookgruppe, og det giver en helt særlig samhørighed.
For Birgit handlede det ikke bare om en fest, men om et fællesskab, der strækker sig langt ud over denne ene dag.
Klaus Nielsen, som ejer Malik, indrømmede, at han i starten havde været skeptisk over ideen om en hundefødselsdag: – Jeg tænkte, fejrer man virkelig det? Men det har været en fantastisk oplevelse. Det er tydeligt, at båndene mellem hundene styrkes, og vi mennesker får mindst lige så meget ud af det.
Et bånd, der varer ved
Brigitte Malou Christensen lagde ikke skjul på, hvor vigtigt gensynet er for både hunde og mennesker: – Jeg tror, det er værdifuldt for både hunde og mennesker, at vi mødes igen. Det skaber tryghed og et netværk, som kan være vigtigt, når hverdagen rammer. For os opdrættere betyder det også meget at følge hundene hele livet og være vidne til deres udvikling.
Dagen hos Kennel Wagging Adventures var et smukt eksempel på, hvordan en hvalpefødselsdag kan blive meget mere end en hyggelig sammenkomst; det kan være starten på livslange venskaber, glade minder og et netværk af hundeelskere bundet sammen af glæde, respekt og kærlighed til de firbenede familiemedlemmer.
1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Det spørgsmål stillede Agria Dyreforsikring i en undersøgelse om hunde- og katteejeres vaner og skikke i otte europæiske lande, og tendensen er klar: I langt overvejende grad fejrer kæledyrsejerne deres dyrs fødselsdage - danskerne er blandt de mest fødselsdagsfejrende dyreejere i Europa, og den yngre generation fører an i fejringen.
På Jagt og Outdoor Messen i Odense kan man blandt andet besøge Dansk Kennel Klubs stand og to gode medarbejdere
To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.
En siberian husky blev droppet af sin opdrætter på grund af dens særprægede udseende. Nu er Jubilee blevet en verdensstjerne på internettet
Dansk Kennel Klub er naturligvis også gået ind i arbejdet for at hjælpe hundene i Ukraine. Sammen med blandt andre Dyrenes Beskyttelse efterlyser de nu bure i alle mulige slags
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse