Hunde ville vælge klassisk

30-03-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Komponist har lavet et stykke musik til hunde, som beviser, at klassisk musik beroliger hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Klassisk musik har en beroligende effekt på mennesker, og nu viser det sig, at samme effekt kan ses hos hunde.

Komponisten Iain Jackson har komponeret et stykke klassisk musik, som blev testet på en gruppe hunde, og resultatet var tydeligt. I gennemsnit faldt hundenes hjerteslag med 22 procent. Nogle af hundene faldt endda i søvn og flere af hundeejerne havde efter sigende også et helt roligt udtryk i blikket efter at have hørt musikken. Det skriver The Mirror.

Værket, som har fået titlen, A Dog’s Tale, fortæller historien om en hund fra hvalp til senior.

– Musikken skulle repræsentere hundens natur og dens personlighed, men på sammen tid skulle den også hylde det fællesskab vi som mennesker har med hunden, fortæller Iain Jackson til The Mirror.

Med til testen af musikken var også en dyrlæge, som skulle notere hundenes reaktion på musikken, og hun havde faktisk forventet, at alt det nye, hundene ville blive introduceret til, ville skabe utryghed og uro, men hun blev overrasket.

– Resultatet var lige modsat. Hundene faldt hurtigt til ro og mange af dem faldt i søvn. At se et fald på 22 procent i hjerteslag var i virkeligheden meget overraskende, lyder det fra dyrlægen Kellie Ceccarelli, der fortsætter:

– En af de bedste ting for mig var den effekt musikken havde på både hund og ejer sammen. Det så nærmest ud som om musikken styrkede deres fællesskab. Det var en virkelig emotionel oplevelse.

Er du blevet nysgerrig på musikken, så kan du høre den her

Ellers har vi lavet en lille playliste med 10 klassiske stykker musik, som uden tvivl også vil få din hund til at slappe af. Den kan du finde herunder:

Læs også

Fra barndommens bamsemusik til voksen hundelyrik

26-03-2021 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jan Rørdam står bag flere af numrene fra Bamse og Kylling, og nu på dette spritnye nummer er han gået helt i hundene, selvom han faktisk slet ikke tåler dem

Verdens første hundesang

26-11-2020 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Firmaet Tails.com har udgivet en sang, som er specielt til hunde. Sangen indeholder lyde, som hunde elsker

Premiere: Nyt nummer fra Joachim Knop med hund

15-05-2020 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk har vi fået lov at være de første til at dele videoen til Joachim Knops nye single, På den vej, hvor du bor. I videoen optræder Joachims hund, Molly, i en meget afslappet rolle. Du kan læse mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN

Fredagsquiz: Hvad ved du om ruhåret hønsehund

16-04-2021 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er det tid til en klassisk fredagsquiz. Denne gang om den ruhårede hønsehund

Pavlovs hunde – om klassisk indlæring

02-11-2017 13:30, af Astrid Gerd Holtet

Savler din hund, når den hører lyden af madskålen, der bliver taget frem? Hvis den gør, skyldes det begrebet klassisk indlæring. Vi ser nærmere på, hvad der ligger bag dette begreb

Roskildes mest lydige hunde

13-05-2018 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

Dom afsagt! Sejr for hundene!

10-04-2025 09:53, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet og Dansk Kennel Klub vinder banebrydende sag i retten

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Liselotte og Goa topper stærkt dansk VM-indsats

08-04-2025 09:26, af Cecilie Friis Amstrup

Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.