Lørdag den 16. juni og søndag den 17. juni afholder Dansk Kennel Klub hundeudstilling ved Vejen Idrætscenter. I løbet af de to dage er det muligt at opleve knap 5.000 hunde dyste mod hinanden om at blive dagens bedste hund og dermed blive kåret til det prestigefyldte ”Best in Show”.
Der starter en ny konkurrence hver dag, og der er derfor rig mulighed for at få opfyldt enhver hundeentusiasts drømme og fantasier. Så kom og hav en hyggelig dag i hundenes tegn, mens du bliver klogere på alverdens hunderacer og deres forskelligheder; lige fra den mindste chihuahua til den enorme grand danois.
2 dage med internationalt islæt
Med knap 5.000 tilmeldte hunde af 235 forskellige racer er der masser af muligheder for at opleve hunde fra hele verden. Du kan f.eks. møde 70 af de store, bamsede berner sennenhunde, der stammer fra Schweiz, 46 af den lille, men hurtige engelske væddeløbsrace whippet, 9 podengo portugues, der som navnet antyder stammer fra Portugal, og bare en enkelt af den i Danmark nye race, den russiske selskabshund russkaya tsvetnaya bolonka.
Der er fuldt program begge dage. Indgangene åbner kl. 7.45, og konkurrencerne starter kl. 09.00 med bedømmelser af de enkelte racer. Når de indledende konkurrencer er forbi, kæmpes der begge dage fra kl. 15.00 i "Store Ring" om titlerne dagens bedste baby, bedste hvalp, bedste avlsklasse, bedste opdrætsklasse og bedste veteran. Sidst på eftermiddagen kulminerer konkurrencerne med den flotte "Best in Show", hvor udstillingens bedste hund kåres.
Arbejdende hunde
Ikke nok med at der bliver mulighed for at tage alle racerne i nærmere øjesyn og se udvælgelsen af udstillingens bedste hund, der vil også være mulighed for at opleve hundene arbejde - i discipliner som lydighed og rally lydighed.
– Både lørdag og søndag kan man opleve landets dygtigste lydighedshunde konkurrere - her kan vi almindelige hundeejere, som kan have svært nok ved at få vore hund til at gå pænt i snor, godt lade os blive imponeret over et fantastisk samarbejde mellem hund og fører, fortæller Wilfred Olsen, der er formand for DKK´s udstillingsudvalg. Han inviterer gæster og hundeinteresserede til at komme og fornemme den altid gode stemning på DKK´s udstilling i Vejen. Og i år er der oplevelser for hele familien:
Hvalpesnak og børneleg
På udstillingen i Vejen introducerer Dansk Kennel Klub et nyt tiltag i det jyske: Overvejer du om din hund skulle have et kuld hvalpe? Kig forbi DKK´s nye oplysningstelt, hvor der dels vil være mulighed for at få en uforpligtende snak omkring opdræt, og dels vil der være mulighed for, at børnene kan tegne og male, bage sjove hundesmåkager, vinde præmier og klappe søde hunde.
Og med lidt held og effektivitet er det muligt at nå hjem til Danmarks første kamp ved VM i fodbold, som spilles lørdag klokken 18.00
Udstillingens adresse:
Vejen Idrætscenter
Petersmindevej 1
6600 Vejen
Udstillingen foregår udendørs.
Entré:
Voksne: kr. 60,- pr. dag.
Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag.
Børn under 6 år: gratis
Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn)
Entré for gæstehund: kr. 30,- (hvalpe under 3 måneder må ikke medbringes)
Yderligere oplysninger om Dansk Kennel Klub og hundeudstillingerne i Vejen kan fås på tlf. 5618 8155 eller på dkk.dk/udstillinger-og-events/deltag-i-udstillinger/vejen2018
Kontaktinformation: Leder af Dansk Kennel Klubs udstillingsafdeling, Jette Nielsen, tlf. 21 14 37 88
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen
Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.
Billederne fra Vejen er nu på nettet
Er man grønlandshund eller er man ikke grønlandshund? Denne hund beviser, at en smule sne ikke behøver stå i vejen for at se godt ud. Billedet er taget af Per Hammerum
En fantastisk weekend i Roskilde sluttede med en lige så fantastisk finale
Hver sommer rammes hunde af hedeslag fordi de glemmes i biler, eller på anden måde udsættes for alt for høje temperaturer – vi ser på hvad man kan gøre, hvis uheldet er ude
I fredags efterlyste vi gode råd til sommervarmen. Nu skal vi finde de bedste
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse