Hund ramt af tog bliver reddet af sin ven

30-12-2016 09:51, af Kasper Larsson
Det er ikke kun mellem menneske og hund, at der eksisterer et helt specielt bånd. Hunde viser den samme loyalitet, kærlighed og opofrelse over for deres artsfæller

I over to dage lå en kvæstet hund på togskinnerne, ude af stand til at flytte sig på grund af kvæstelser. Men hunden, der hedder Lucy, var ikke alene. Hos hendes side var hunden Panda. Hver gang et tog kom buldrende, lagde Panda sig på skinnerne ved siden af Lucy. Lige før toget nåede dem, ville Panda puffe til Lucy og sørge for, at de begge lå så fladt på jorden som muligt – og dermed undgik at blive ramt af toget. Her lå de to trofaste væsner i to dage, og trodsede døden gang på gang. Heldigvis fik de to hunde endnu en ven – denne gang et menneske ved navn Denis Malafeyev. Juledag fik han et opkald fra nogle venner, der havde set de to hunde ligge på togskinnerne når byen Tseglovaka. Malafeyev skyndte sig ud til stedet, men erfarede, at Panda ikke blot beskyttede Lucy fra togene, men fra alle der kom for tæt på. – Flere forsøg på at flytte hundene fra skinnerne var forgæves, fordi Panda beskyttede Lucy fra os, skriver Malafeyev på Facebook. Han var derfor nødt til at overvære det samme gruopvækkende scenarie igen og igen; et tog der kommer bragende imod de to hunde, og Panda der utrætteligt puffede til Lucy for at få hende til at ligge så fladt som muligt. – Panda varmede hende i timevis, så hun ikke skulle blive kold, og hver gang udsatte han sig selv for livsfare, siger Malafeyev om Pandas opførsel. Efter noget tid lykkedes det endelig Malafeyev at vinde Pandas tillid og dermed komme tæt nok på de to hunde til, at han kunne flytte Lucy fra hendes livsfarlige leje. Men på én betingelse; hvor end Malafeyev tog Lucy, skulle Panda med. Snart kunne de to igen holde hinanden varme – men denne gang i sikkerhed i Malafeyevs bil. Han bragte dem til det lokale internat, hvor begge hunde blev tilset af en dyrlæge, og fik den fornødne hjælp. Snart er begge hunde igen på poterne, klar til at blive adopteret af en kærlig familie. – Det er ikke mig der er helten, det er Panda, slutter Malafeyev. Kilde: Thedodo.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Er hund blevet et økonomisk privilegium?

Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Hvem passer hunden i sommerferien?

Sommerferien nærmer sig for mange hundeejere, og dermed opstår også det store spørgsmål: Hvem skal passe hunden? Nogle vælger pension, andre spørger familie og venner, mens flere og flere søger hjælp gennem Facebook-grupper og private pasningsaftaler.

Gøende hund i haven: Hvad gør du?

Når vejret bliver bedre, rykker hundene mere ud i haverne. Men hvad gør man, hvis hunden gøer ved hækken, reagerer på forbipasserende eller skaber irritation hos naboerne?

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?