Hund i hjemmet – flere bakterier i hjemmet

23-05-2013 14:07, af Tine Luther
Amerikanske forskere har undersøgt bakteriebestanden i hundeejeres hjem.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Amerikanske forskere har indsamlet prøver fra ni specifikke steder i 40 forskellige hjem. Prøverne stammede henholdsvis fra tv–skærm, spisestol, køleskab, skærebræt, toiletbræt, pudevår, husets udvendige dørhåndtag samt listerne på yderdøren og en dør inde i huset. Alt i alt dukkede 7.726 forskellige typer bakterier op (alle fandtes ikke i alle de testede hjem). En enkelt faktor påvirkede tilsyneladende mikrobiologien i hjemmene: tilstedeværelsen af hund. Uanset om prøverne stammede fra pudevår eller tv–skærme, indeholde de bakterier, der stammede fra den 4–benede ven. Et af undersøgelsens resultater er, at de bakterier, der normalt findes i jord, forekommer 700 gange oftere i hjemmene med en hund. Hjemmene med hund viste sig at have flere typer bakterier end hunde–fri hjem, og nogle af mikroberne fundet i undersøgelsen optrådte sjældent i hjemmene uden hund. Forskerne mener, at det muligvis kan være en del af forklaringen på, at hundehold ser ud til at have sammenhæng med allergirisiko. Tidligere forskning har peget på, at børn født af mødre, der har haft hund i hjemmet under svangerskabet, har lavere risiko for allergi end andre børn. Man ved ikke hvorfor – men det kan muligvis hænge sammen med, at mødrene har kontakt med de mange forskellige bakterier. Kilde: forskning.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Nyt studie viser dybere bånd til hunden end til mennesker

04-06-2025 10:05, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt studie fra ungarske forskere viser, at mange oplever større tilfredshed i forholdet til deres hund end til både familie og venner. Hundens evne til at give støtte og ro gør den til en uerstattelig del af menneskets følelsesliv.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Cecilie Krarup fortæller om sit værste mareridt

11-06-2018 14:49, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing