Hund blev bortført i Randers

20-10-2020 11:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag blev Camilla-Julie Skov Hansens hund kidnappet foran en Fakta i Randers. Efter længere menneskejagt lykkedes det hende at finde sin hund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

På Randers Amtsavis kan man læse en længere artikel, om en voldsom begivenhed i Randers i søndags.

Her var Camilla-Julie Skov Hansen ude at spille tennis. Imens skulle hendes kæreste handle ind i Fakta i Dytmærsken i det centrale Randers. Han stillede hunden, som er en pomeranier ved navn Frede, udenfor butikken og gik ind for at gøre sine indkøb.

Pludselig kom nogle piger løbende ind i butikken. De fortalte, at de havde set to drenge putte Frede ned i en pose, hvorefter de var stukket af med hunden.

Kæresten løb ud af butikken og konstaterede, at hunden var væk. Han fik øje på de to kidnappere og forsøgte at løbe efter dem, men de stak af fra ham.

To mænd fortæller Camilla-Julie Skov Hansens kæreste, at de måske ved, hvem der er stukket af med Frede, og hvor den befinder sig.

Han sætter sig ind i en taxa med de to mænd, og de kører rundt i Randers i en times tid, inden de kommer til en opgang, hvor det til sidst lykkes at finde Frede.

Kæresten bliver truet af kidnapperne til ikke at melde episoden til politiet. Kæresten får igen udleveret Frede, som nu er hjemme igen.

Da Frede blev kidnappet, slog Camilla-Julie Skov Hansen hurtigt en efterlysning op på Facebook, som blev delt over 1000 gange.

- Jeg er meget rørt over, at der er så mange på Facebook, der har delt det og hjulpet. Folk er virkelig gode til at hjælpe, når man har brug for det, fortæller Camilla-Julie Skov Hansen til Amtsavisen, og hun roser også de piger, som stod sammen med Camilla og hendes forældre og ventede på nyt om den bortførte hund foran Fakta i Dytmærsken søndag, mens kæresten Jesper ledte efter hunden.

 

Læs mere om episoden på Amtsavisen.dk

Læs også

Siberian husky savner sin ejer

07-05-2021 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sydøstjyllands Politi efterlyser ejeren af denne hund fundet på Tulipvej i Vejle den 04.05. 2021

Flere års hundegøen stopper

24-04-2013 15:17, af Maja Golles
En tre år lang kamp med naboer og politi er mundet ud i, at 66-årig hundeejer fra Hjørring i Nordjylland ikke længere må holde hund

DM for Politiets Patruljehunde

01-05-2013 12:56, af Maja Golles
Østjyllands Politi er den 13. og 14. maj værter for DM for Politiets Patruljehunde.

Chihuahua som politihund

20-11-2010 11:16, af Anne Kristine Tollestrup
Det japanske politi har netop optaget en chihuahua i deres politiprogram.

Nordjyllands Politi: Hold hundene i snor

31-03-2021 15:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra i morgen skal man igen have hunden i snor på stranden, men det er også vigtigt i skoven og andre steder

10.000 kroner for at sælge stødhalsbånd

27-11-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En ejer af en webshop i Gram i Sønderjylland har fået en bøde på 10.000 kroner for at sælge stødhalsbånd

Spansk politi redder hund fra stegende varm bil

20-07-2016 09:05, af Kasper Larsson
Videoen nedenfor viser, at det var sidste udkald for den stakkels hund, der på en varm sommerdag var låst inde i ejerens bil. Heldigvis er betjentene ikke i tvivl, ruden skal smadres og hunden skal reddes ud.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den loyale rottweiler

15-07-2025 07:00, af Uli Nomis m.fl.

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

’’Uden James var jeg ikke mødt op’’

12-07-2025 07:24, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse. 

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Helen og hundene udforsker Norges vilde fjelde

13-07-2025 06:55, af Cecilie Friis Amstrup

Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den alsidige border collie

14-07-2025 06:39, af Hanni Zimmer

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet