De sidste to år er antallet af resistente stafylokokker hos hund steget fra 0 til 4%. Fire procent lyder måske ikke af meget, men det skal ses i forhold til, at der de tidligere år ikke har været problemer med disse resistente bakterier overhovedet. Tallet er derfor foruroligende højt. For at undgå udvikling af resistente bakterier er det vigtigt, at dyrlægen vælger det bedst egnede antibiotikum ved behandling af infektioner. Tager man blot det, der står “på hylden” risikerer man, at det ikke virker – og at der kommer flere resistente bakterier. En antibiotikaanbefaling er ved at blive skrevet, og hertil har vi brug for din hjælp. Vi skal vide, hvor resistente bakterierne er hos hunde, der aldrig før har fået antibiotika. Har din hund små “bumser” i huden, og har den aldrig før fået antibiotika, kan du tage kontakt til en dyrlæge, som vil tage en prøve ud til en podning. Tyve dyrlæger over hele landet er med i projektet, og du finder en liste over disse på www.dven.dk (link under billedet til højre). Du vil i løbet af en uge få besked om, hvilke bakterier der er fundet, og hvor resistente de er. Analysen er ganske gratis. Skal din hund have en konsultation hos dyrlægen, er det til vanlig takst. Har du spørgsmål til undersøgelsen, er du velkommen til at kontakte specialdyrlæge Lene Boysen på info@dyrlaegeboysen.dk eller ringe på tlf. 45 28 14 15.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.