År 2017 lakker mod enden. På hunden.dk har vi blandt andet fået et nyt hjemmesidedesign, som vi er meget glade for. Vi har også fået flere dygtige freelanceskribenter, som skriver faglige artikler til os. I det hele taget har det været et spændende år med god udvikling for hunden.dk.
Vi er rigtig glade for alle vores læsere, og husk at I er altid velkomne til at skrive til os med gode ideer og historier på info@hunden.dk.
Smukke minder fra år 2017
Her får du alle Årets Best In Show fra Dansk Kennel Klubs seks store internationale hundeudstillinger i 2017. Billederne er taget af HUNDEN og hunden.dk's dygtige fotografer. Du kan se og købe mange flere smukke minder her.
HUNDEN's professionelle fotografer har fanget mange mindeværdige øjeblikke til årets udstillinger. Her er et lille udpluk af smukke hunde og glade mennesker.
Glædelig jul og godt nytår!
Året lakker mod enden, men der er stadig mulighed for at komme ud og være aktiv med hunden. Her finder du en samlet kalender med arrangementer fra juleaftensdag og frem til årets sidste dag.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
En hundeejer undrede sig over, at hendes hunde hvert år juleaften pludselig kigger mod loftet og logrer. DKK's forklaring på mysteriet er fyldt med ren julemagi.
31 oktober er det halloween. Skulle du stå og mangle et kostume til hunden, så er der masser af inspiration her
Det er fredag, solen skinner. Lad os fejre det
Dagens læserfoto er taget af Lene Givskov Nielsen fra Dagnæs. Racen på billedet er en west highland white terrier, som næsten går i et med baggrunden. Læg mærke til det flotte lys.
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Okay. Hvem kan stå for denne lille charmerende skønhed? Flot foto af Kurt Viggo Sørensen fra Roslev
Lad os så få gang i en lille konkurrence. I plejer at være gode til at vise jeres billeder til os
Billederne fra Vejen er nu på nettet
Indrømmet, vi havde en lidt travl men dejlig lørdag. Her er billeder fra de to arrangementer, vi var til
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.