Danmark har omkring 8750 kilometer kyststrækning og uanset, hvor man befinder sig i landet, har man aldrig over 50 kilometer til havet. Derfor er der også mange hundeejere, der ynder at lufte deres hund på stranden. Det er også godt for både hund og menneske.
Men lufter du din hund på stranden mellem 1. april og 30. september skal hunden være i snor. Det fremgår af naturbeskyttelseslovens §22. Overtrædelse straffes med bøde.
Udover respekten for de badende gæster, påpeger Jens Jokumsen, chefkonsulent for familiedyr hos Dyrenes Beskyttelse, også en anden god grund til at holde hunden i snor.
– Det er meget vigtigt at holde sin hund i snor efter den 1. april. Det handler nemlig om at tage hensyn til de ynglende fugle rundt om på strandene, så de kan få fred til at passe unger uden at skulle frygte løse hunde, siger han i en pressemeddelelse fra Dyrenes Beskyttelse
Der er dog også strande, hvor det er helt forbudt at lufte hunde året rundt, så hold altid øje med skiltningen, uanset hvad tid på året, hunden bliver luftet.
Selvom hunden skal være i snor, bliver strandturen ikke ødelagt. Ifølge Jens Jokumsen vil hunden nyde strandturen både med og uden snor, da den ikke bliver forhindret i at opleve alle strandens sanseindtryk.
– En af de vigtigste ting ved hundens daglige gåture er aktivering, og her er stranden helt fantastisk. På stranden får hunden som regel en masse uvante sanseindtryk, og det er uanset, om den er i snor eller ej, pointerer Jens Jokumsen.
Fra 1. april til 30. september skal hunden føres i snor, hvis den skal med på stranden. Det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund; for når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.
Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer
Nu kan din hund igen nyde friheden på stranden! Fra 1. oktober må hunde være løse på de danske strande, men husk at tage hensyn til andre strandgæster og dyrelivet.
Indgraveringer i sandsten fundet i det nordvestlige Saudi Arabien er måske de tidligste billeder af hunde i snor
Ny undersøgelse som Epinion har lavet for Dyrenes Beskyttelse viser, at hunden er danskernes foretrukne kæledyr
Må politikerne tage deres hunde med på arbejde? Ja det må de gerne, men hundene må ikke længere løbe uden snor på gangene
Fra i morgen skal man igen have hunden i snor på stranden, men det er også vigtigt i skoven og andre steder
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.