Er din hund blevet DKK-racevinder 2017 (DKK-vinder – ikke vinder af en specialklubkonkurrence), og har du ikke fået den fotograferet af HUNDENs fotografer fra Wiegaarden ved DKK-udstillingen i Herning, kan du selv indsende et foto.
Krav til billedet
Billedet skal vise hunden stående, være i farver, skarpt og i bredformat (bredere end højt). Baggrunden skal være neutral og rolig – det vil sige fri for biler, haveredskaber mv. Hvis billedet er taget af en professionel fotograf, er du selv ansvarlig for at frikøbe billedet til offentliggørelse (billeder taget af HUNDEN’s fotografer kræver ikke frikøb i denne sammenhæng).
Billedet skal ligge i høj opløsning (gerne 300 dpi) og fylde min. 5 cm i bredden. Tjek selv, at dit billede overholder ovennævnte forskrifter – redaktionen kan ikke påtage sig at korrespondere frem og tilbage om de enkelte billeder. Døb billedet hundens race og navn og send det til tl@wiegaarden.dk senest mandag den 11. december.
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
Mange holder vinterferie i denne uge, og det vil vi gerne se l
Skal din DKK-racevinder 2017 med i racevinderkavalkaden i HUNDEN? Så kom og få den fotograferet på Wiegaardens stand på DKK’s store udstilling i Herning!
Alle årets DKK-racevindere 2017 har mulighed for at få offentliggjort et billede i DKK's racevinderkavalkade. Har du en racevinder, kan du få den fotograferet gratis på Wiegaardens stand på DKK's udstilling i Herning denne weekend
I denne weekend er der Jagt og Outdoor messe i Odense Congress Center. Der er rigtig meget for hundefolket. Her får du lidt billeder fra fredagen
Vi bragte tidligere en artikel om, at hunde og katte sagtens kunne være venner. Her er de billeder, I sendte som bevis på, at artiklen talte sandt. Tak for dem
22. december 2020 fyldte Vixen 1 år. Jeg har altid syntes at det er hyggeligt, at markere hundenes fødselsdag med et lille foto på facebook, en hilsen fra opdrætteren og sådan noget, men det er selvfølgelig ekstra særligt, når det er ens første, “hjemmelavede” hund
Nogle kigger ind, andre kigger ud. Her er både en labrador og en golden retriever, der kigger ud. Kan du spotte dem begge? Foto taget af Liv Christensen fra Ulfborg
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse