Om foredraget "Forstå din hund": Når vi som hundeejere sætter os ind i, hvilken adfærd vores hund indeholder, opnår vi en meget større forståelse og respekt for dens handlinger. Med den viden sætter vi os i stand til at være dens bedste ven, som den respekterer og værdsætter til træning og i hverdagen. Ud over at fortælle om opbyggelsen og vedligeholdelsen af hund/ejer forhold, vil Irene i løbet af foredraget tale om vigtigheden i at forstå og håndterer den medfødte personlighed bag den enkelte race/type hund. Foredraget rundes af med emnet "Forebyggelse af adfærdsproblemer og håndteringen af dem". Irene giver generelle råd og vejledning samt besvarer spørgsmål fra deltagerne. PRAKTISKE OPLYSNINGER Dato: 21. marts 2015 kl. 10-13 Tilmeldingsfrist: 20-03-2015 Sted: Carl Nielsen Skolen, Nr.Lyndelse, Fyn Arrangør: DKK Faaborg Pris kr. 200 for en plads Pris kr. 800 for 5 pladser Tilmeld dig via linket under billedet til højre.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Hunde kan være en uvurderlig støtte for mennesker med psykiske udfordringer, men der mangler nationale retningslinjer, der både beskytter hundenes velfærd og sikrer kvaliteten i arbejdet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.