Flåtsæsonen er lige om hjørnet

15-03-2014 08:37, af Tine Luther
Ifølge en ny undersøgelse foretaget for Merial Norden A/S blandt 1.512 danskere med hund finder langt størstedelen af de danske hundeejere (88 pct.) flåter på deres hund. Sidste år fandt danskerne i gennemsnit 11 flåter på deres hund, og 17 pct. af de danske hundeejere finder ugentligt flåter på hunden i flåtsæsonen, der varer, fra frosten slutter, til den igen sætter ind.

Så snart termometeret viser plusgrader, begynder flåterne at blive aktive rundt omkring i det danske land. Har man hund, er det derfor nu, at man så småt skal begynde at overveje, om hunden er tilstrækkeligt beskyttet mod flåtangreb og ikke mindst den farlige borrelia-bakterie. Bakterien kan nemlig medføre feber, smerter, haltheder og i værste fald kroniske nyreproblemer hos hunde. Borreliose Borreliose er en af de hyppigste flåtbårne sygdomme i Norden, og 3 ud af 4 danske hundeejere (75 pct.) bekymrer sig i høj eller nogen grad for, om deres hund smittes med borrelia. Alligevel gør knap hver tredje hundeejer (31 pct.) ikke noget for at forebygge flåter på deres hund, men nøjes med at fjerne flåterne, når de ser dem på hunden. Flere og flere tilfælde Antallet af både flåter og borreliose-tilfælde er stigende, og det anslås, at op mod hver femte flåt i Danmark er inficeret med borrelia. Studier har ligeledes vist, at mellem 15-20 pct. af de danske hunde på et tidspunkt har været smittet med borrelia. Derfor bør man holde godt øje med sin hund, hvis den færdes i naturen, fortæller Per Moestrup Jensen¸ Lektor ved Institut for Plante- og Miljøvidenskab, Zoologi og Botanik, Københavns Universitet: ”Det er altid en god ide at tjekke hunden for flåter, når man kommer hjem, så man kan få dem fjernet, men man skal være meget opmærksom, da flåterne kan være svære at få øje på i hundens pels og øregange. Det vigtigste er, at flåten ikke når at bide sig fast, for når den først har gjort det, er der risiko for, at hunden kan blive smittet.” Forebyggelse Det er muligt at vaccinere sin hund mod borrelia, men nogle hunde har mere gavn af vaccinen end andre, fortæller dyrlæge Finn Jørgensen, som er fagspecialiseret dyrlæge og indehaver af Centrum Dyrehospital i Rødovre: ”Det er ikke alle hunde, som har brug for at blive vaccineret mod borrelia, men færdes hunden jævnligt i skoven, eller områder med højt græs eller krat, kan det være en god idé at overveje at lade sin hund vaccinere inden flåtsæsonen, så man er på den sikre side. Hvis man nøjes med flåtforebyggende behandling, skal behandlingen påbegyndes i det tidlige forår, når frosten forsvinder, og man skal fortsætte kontinuertligt gennem hele sæsonen indtil det sene efterår, når flåterne igen bliver inaktive. /pressemeddelse fra Merial Norden A/S

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

Når hunden TROR, den skal have hvalpe

Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.