Flåtsæsonen er lige om hjørnet

15-03-2014 08:37, af Tine Luther
Ifølge en ny undersøgelse foretaget for Merial Norden A/S blandt 1.512 danskere med hund finder langt størstedelen af de danske hundeejere (88 pct.) flåter på deres hund. Sidste år fandt danskerne i gennemsnit 11 flåter på deres hund, og 17 pct. af de danske hundeejere finder ugentligt flåter på hunden i flåtsæsonen, der varer, fra frosten slutter, til den igen sætter ind.

Så snart termometeret viser plusgrader, begynder flåterne at blive aktive rundt omkring i det danske land. Har man hund, er det derfor nu, at man så småt skal begynde at overveje, om hunden er tilstrækkeligt beskyttet mod flåtangreb og ikke mindst den farlige borrelia-bakterie. Bakterien kan nemlig medføre feber, smerter, haltheder og i værste fald kroniske nyreproblemer hos hunde. Borreliose Borreliose er en af de hyppigste flåtbårne sygdomme i Norden, og 3 ud af 4 danske hundeejere (75 pct.) bekymrer sig i høj eller nogen grad for, om deres hund smittes med borrelia. Alligevel gør knap hver tredje hundeejer (31 pct.) ikke noget for at forebygge flåter på deres hund, men nøjes med at fjerne flåterne, når de ser dem på hunden. Flere og flere tilfælde Antallet af både flåter og borreliose-tilfælde er stigende, og det anslås, at op mod hver femte flåt i Danmark er inficeret med borrelia. Studier har ligeledes vist, at mellem 15-20 pct. af de danske hunde på et tidspunkt har været smittet med borrelia. Derfor bør man holde godt øje med sin hund, hvis den færdes i naturen, fortæller Per Moestrup Jensen¸ Lektor ved Institut for Plante- og Miljøvidenskab, Zoologi og Botanik, Københavns Universitet: ”Det er altid en god ide at tjekke hunden for flåter, når man kommer hjem, så man kan få dem fjernet, men man skal være meget opmærksom, da flåterne kan være svære at få øje på i hundens pels og øregange. Det vigtigste er, at flåten ikke når at bide sig fast, for når den først har gjort det, er der risiko for, at hunden kan blive smittet.” Forebyggelse Det er muligt at vaccinere sin hund mod borrelia, men nogle hunde har mere gavn af vaccinen end andre, fortæller dyrlæge Finn Jørgensen, som er fagspecialiseret dyrlæge og indehaver af Centrum Dyrehospital i Rødovre: ”Det er ikke alle hunde, som har brug for at blive vaccineret mod borrelia, men færdes hunden jævnligt i skoven, eller områder med højt græs eller krat, kan det være en god idé at overveje at lade sin hund vaccinere inden flåtsæsonen, så man er på den sikre side. Hvis man nøjes med flåtforebyggende behandling, skal behandlingen påbegyndes i det tidlige forår, når frosten forsvinder, og man skal fortsætte kontinuertligt gennem hele sæsonen indtil det sene efterår, når flåterne igen bliver inaktive. /pressemeddelse fra Merial Norden A/S

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.